Soudce Baxa: Babiš si lidi nekoupí, měl by si sáhnout do svědomí. Od Zemana bych funkci ústavního soudce nepřijal | Reflex.cz
nahoru

Soudce Baxa: Babiš si lidi nekoupí, měl by si sáhnout do svědomí. Od Zemana bych funkci ústavního soudce nepřijal

Čestmír Strakatý27. června 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Josefem Baxou
• video: 
Prostor X

Je za co demonstrovat. Soudce a bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa tvrdí, že Andrej Babiš nechápe svoji roli. On i další politici by se měli nad důvody protestů zamyslet a sáhnout si do svědomí. Baxa teď vidí před justicí zatěžkávací zkoušky, jako je kauza Čapí hnízdo. Nelituje toho, že promluvil o tlaku, který na něj údajně vyvíjel prezident Zeman. Funkci ústavního soudce by od něj nikdy nepřijal. A i kvůli nezávislosti navrhuje, aby se změnilo vybírání soudců.

Reakce Andreje Babiše a Miloše Zemana potvrzují, že demonstrace jsou důležité. Podle Baxy míří na určitý styl politiky a chování. Hodnotu mají ale i to, že lidem začíná záležet na fungování justice. Ta nesmí patřit politikům, kteří si myslí, že vyhráli volby a teď je vše jejich. Ti přitom teď podle Baxy mají na soudce a žalobce vliv. Baxa říká, že když někdo chce funkci nebo je vydíratelný, je taky v tomto směru zranitelný.

Baxa si stojí za svým rozhodnutím promluvit o údajných tlacích ze strany prezidenta. Ví, že si mohl zavřít kariérní postup. Tvrdí, že vše se dělo jen na pracovních schůzkách. Jiní soudci a žalobci za Zemanem ale chodili na pitky v zákulisí a oslavy a ti teď prý klopí oči. Podle Baxy je otázka jejich svědomí, proč tam chodili a co řešili.

Stojíme za Babišem jako jeden muž, nikdo jiný by to neunesl. Demonstrace jsou teď sexy,…

Charakter je důležitější než funkce, zdůrazňuje Baxa. Zároveň věří, že má zkušenosti a schopnosti na to, v justici ještě něco dokázat. Mohlo by jít i o post ústavního soudce. Od prezidenta Zemana by ho ale nikdy nepřijal.

Jak by se měl změnit vybírání soudců a jak by měli být testováni? Kudy teď jdou tlaky na justici a jak jsou úspěšné? Kde jsou slabá místa? A proč mají demonstrace smysl?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Babiš už dělá chyby, přijde až 300 tisíc lidí, a tím nekončíme. Kryštof jsme…
Rychetský: Ovčáčkovo chování je nepřijatelné, Benešová není hrozba, Zemanova vláda byla…
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější