Nebude voda ani potraviny, Česko se mění v poušť a bude to určitě horší, máme už jen roky, varuje zemědělec | Reflex.cz
nahoru

Nebude voda ani potraviny, Česko se mění v poušť a bude to určitě horší, máme už jen roky, varuje zemědělec

Čestmír Strakatý20. května 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Danielem Pitkem
• video: 
Prostor X

Už je hodina dvanáctá, od bodu zlomu jsme kousek. Zemědělec Daniel Pitek tvrdí, že se v Česku hospodaří úplně blbě. Na někde i stohektarových polích, s velkými stroji a chemií, bez navracení organické hmoty do půdy a krajinných prvku. To ještě výrazně zhoršuje projevy klimatické změny. Situaci zhoršují i dotace, politici přitom věc neřeší. Jde jim totiž o vlastní zisky.

Česku reálně hrozí, že kromě vody bude taky zásadní nedostatek potravin. Velký pokles produkce už vidíme teď. Ceny pak výrazně porostou, jako to vidíme teď u brambor. Pitek tvrdí, že země se už teď mění na poušť a v některých regionech je půda mrtvá, bude to přitom ještě horší. V minulých dnech sice pršelo, ale to je prý jako když vás z infarktu dostane záchranka. Zachrání život, ale nemoc trvá.

Pitek popisuje svoje zkušenosti s extrémním suchem i raketovým zdražováním sena, které prostě loni najednou nebylo. Českému zemědělství se podle něj stane to, co se stalo v lesích. Nikdo neřešil smrkové monokultury a teď jsou lesy suché, stávají se lehkou potravou pro kůrovce a trh se dřevem se zhroutil. Je tam vůbec největší ekologická katastrofa v historii. V zemědělství k tomu chybí kousíček, jen roky.

Profesor Storch: Hrozí vymírání a války o vodu, nemůže za to ale změna klimatu. Česko…

Plány vlády jsou podle Pitka jen fíkový list, je to prostě špatně. Premiér Babiš je prý na zemědělském byznysu závislý a jde mu jen o vlastní zisky, není ale sám. Politici si nechtějí připustit hrozbu, které čelíme, a zajímá je jen byznys. Pitek přitom míní, že půda už za 10 let vůbec nemusí být plodná, pak se můžeme rozloučit i s potravinovou soběstačností. Můžou přijít nepokoje, revoluce, války, prostě boj o poslední plodnou půdu.

Co by se muselo v českém zemědělství změnit, abychom se vyhnuli těm nejčernějším scénářům? Jde to ještě vůbec? Jaký vliv má dědictví komunismu na to, jak se v Česku hospodaří? A je skutečně možné, že Česku dojde voda i základní potraviny?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Ekonom: Maláčová je nebezpečná, díky bohu za Babiše a Schillerovou. Piráti jsou noví…
Láska: Babiš ukradl dotace a důkazy jsou přesvědčivé. Kryje kmotrovské metody, jeho cíl…
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější