Moimir Papalescu: Šnupání kokainu z Bible nám pomohlo, nestydím se. Braní drog nekritizuji, neznáte důvody | Reflex.cz
nahoru

Moimir Papalescu: Šnupání kokainu z Bible nám pomohlo, nestydím se. Braní drog nekritizuji, neznáte důvody

Čestmír Strakatý8. dubna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Moimirem Papalescem
• video: 
Prostor X

Hudba má provokovat a dráždit. Hudebník a nový šéf festivalu United Islands Moimir Papalescu, vlastním jménem Miroslav Papež, stál za mnoha kapelami. Teď chce pro lidi objevovat nové hudebníky a seznamovat je s talenty. Maintreamová hudba podle něj odvahu ztratila. On sám byl třeba s kapelou Vanessa známý odvážnými texty, které měli přinutit lidi přemýšlet, například o násilí a drogách.

Vanessa v textech reagovala na to, co se dělo ve společnosti. Písní Dobře organizovavná tlupa třeba tak trochu předpověděli vedení státu jako firmy, které prý teď vidíme. Kapela se proslavila taky scénkou z pořadu České televize, kde zpěvák Samir Hauser šňupal kokain z Bible. Podle Papeže šlo o nepřipravenou provokaci, která jim ve výsledku pomohla. Provokoval ale taky s kapelou Moimir Papalescu and the Nihilists, kterou rádia hrála jen proto, že texty byly v angličtině.

Papež říká, že nesurfuje po internetu a nedívá se ani na televizi. Není tam pro něj nic zajímavého, je pro žrout času. Informace a filmy je prý schopný najít si sám. Pro spoustu lidí je přitom podle Papeže televize neustálá kulisa, stávají se z nich tak otroci.

Fenič: Spletl jsem se v Češích, vzdělaný národ by Zemana nezvolil. Z Česka radši…

Hudba, kterou dnes Papež slyší z rádií, má uniformní a nepříjemný zvuk. Může za to mastering i to, že rádia nechtějí provokovat a jsou zaměnitelná. Vyzdvihuje třeba kapely Schwarzpriot nebo The Atavists, kterou prý jdou správným směrem. Tu druhou představí i na festivalu United Islands, který letos bude o nových jménech. Díky spolupráci s britskou ambasádou navíc vystoupí spousta bristkých kapel.

Proč Miroslav Papež nekritizuje lidi, kteří užívají drogy? Jak popisuje mystické zážitky, kterými prošel? Jaký vznikal zvuk nové desky jeho kapely Die Alten Maschinen a proč se drží osmdesátkové elektroniky? A proč je pro něj šéfování velkému festivalu výzva?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

David Vávra: S Babišem a Zemanem bojujeme humorem. Dřív by nás za to zavřeli, dnes je…
Válka mi dala víru v lidi. Agresivní křiklouni ale vylezli a většina mlčí, k útokům…
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější