Žáček: Zemanovo zdraví a vánoční projev spolu souvisí, bude to dramatický rok, do listopadu se ukáže | Reflex.cz
nahoru

Žáček: Zemanovo zdraví a vánoční projev spolu souvisí, bude to dramatický rok, do listopadu se ukáže

Čestmír Strakatý2. ledna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Pavlem Žáčkem
• video: 
Prostor X

Jaký bude rok 2019? Podle historika a poslance ODS Pavla Žáčka dramatický. Vtáhne nás do diskuze o hodnotách sametové revoluce, která bude kvůli 30. výročí úplně jiná. Prezidentův stav navíc může omezit výkon jeho funkce a rok by tak mohl být zlomový. Žáček míní, že zdraví souviselo s jeho vánočním projevem. Zeman se podle něj vyvezl na vlně revoluce a teď zastupuje ukřivděné. Mezitím totiž prý geniálně objímal stromy. On a Babiš podle Žáčka vtáhli komunisty znovu do hry a my je teď máme jako dáreček k výročí.

Právě vyrovnávání se s komunistickou minulostí může být silným tématem tohoto roku. Žáček tvrdí, že se tu nabalila významná množina lidí, kteří se vidí v osobnostech, které neměly s listopadem 1989 nic společného. Jsou z různých důvodů nespokojení a zklamaní. Přiznává, že transformace nebyla bez chyb a problémů. Prezident Zeman byl ale údajně jejich součástí.

To, že mají komunisté znovu vliv na vládu, podle Žáčka není chyba opozičních stran. Babiš totiž prý nikdy neměl zájem s nimi spolupracovat. Současná koalice pro něj totiž představuje nejmenší náklady a on může dosazovat své lidi, kam potřebuje. Žáček zdůrazňuje, že spolupráce s Babišem je nemožná kvůli tomu, jak se změnili jeho voliči. Premiér si prý navíc myslí, že si může každého koupit, a využívá toho, že má slabého partnera.

Ovčáček: Prezident měl už několikrát zemřít, královsky se tím bavíme, novináři jsou…

Česko je podle Žáčka jedna ze zemí, kde byla snaha o vůbec největší nápravu křivd komunistického režimu. Současnou hru o restituce a jejich možné zdanění ostře kritizuje. Říká, že církvím nikdy nemůže být vráceno to, o co přišly. I kvůli tomu, kolik lidí z jejich řad bylo popraveno a jak se nakládalo s jejich majetkem. Žáček věří, že Ústavní soud pokusy vládní koalice zamítne.

Poslanec taky odmítá opakovanou kritiku zpravodajských služeb ze strany prezidenta. Dělají podle něj maximum možného. A ukazují, že nejsou pod politickým vlivem, když se nebojí jít do střetu. Žáček míní, že zřejmě nabourávají Zemanovy vize spolupráce s Ruskem a Čínou. Prezident podle něj nehájí bezpečnost Česka.

Dostal Miloš Zeman k Vánocům dárky od čínské firmy Huawei? V čem sedl premiér Babiš čínskému velvyslanci na lep? Proč bude rok 2019 dramatický a co by se mělo podle Žáčka do listopadu ukázat? A jakou roli tedy může hrát prezidentovo zdraví?

Štětina: Nemocný Zeman dělá ostudu. Množí se přání, aby umřel, vyšší moc by ho mohla…
Zábranský: Zeman chtěl být sjednotitel, nový Masaryk. Za to, co se z něj stalo, můžou…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější