Kalenský: Zeman je dar z nebes a oddaně slouží, Rusko našlo naše slabé místo, média nesmí falešně vyvažovat | Reflex.cz
nahoru

Kalenský: Zeman je dar z nebes a oddaně slouží, Rusko našlo naše slabé místo, média nesmí falešně vyvažovat

Čestmír Strakatý20. prosince 2018 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Jakubem Kalenskym
• video: 
Prostor X

Můžete mít vlastní názor, ne vlastní fakta. Bývalý novinář Jakub Kalenský bojoval roky v týmu EU proto ruským dezinformacím a propagandě. Absolutní většina falešných zpráv podle něj pochází z kremelské kampaně. Úplný začátek je třeba na pátečních poradách v Moskvě, kde prý dostávají ruští novináři instrukce. To potvrdila jedna z přímých účastnic schůzek. Kalenského překvapilo, kolik lidí v Česku je ochotné lžím a dezinformacím věřit. Čeští politici je navíc často opakují a šíří, a tím je vyperou a legitimizují. Zásadní chybu dělají ale taky média.

Rusové totiž podle Kalenského objevili naše slabé místo, a tím je informační sféra. Problém je ve vyvažování pravdy a lži. Kalenský zmiňuje, že Česká televize dostává zaslouženě vynadáno, když si například proti někomu, kdo tvrdí, že na Ukrajině vraždí Rusové, pozve člověka, který oponuje, že tam Rusové vůbec nejsou. Média podle Kalenského musí přestat hrát hru na vyváženost, jinak nemůžou realitu popisovat přesně.

Jaké dezinformace vlastně na lidi fungují? Kalenský tvrdí, že je to v každé zemi jiné. U nás funguje strach z migrace, se kterým ale není možné uspět třeba ve Švédsku. Nejlepší dezinformace je ale taková, která je vybudovaná kolem pravdy. Třeba když se k uprchlické krizi vymýšlí neexistující zločiny.

Bartuška: Česko a celý náš svět jsou v ohrožení, za pár let uvidíte, Rusko tu jaderné…

Klíčovou roli hrají politici. Podle Kalenského i ti čeští kremelské lži perou tím, že je opakují. Kreml se právě o tohle prý snaží desítky let. Motivace politiků jsou různé. Někteří jsou o nich přesvědčení, jiní je používají jako klacek na oponenty. To je ale prý sebevražedné. Kreml totiž nechce v rozhodovacích pozicích normální politiky, chce tam fašisty a komunisty. Kalenský tvrdí, že Rusku oddaně slouží i prezident Zeman. Bezpečnostní složky by podle něj měly vyšetřit, proč. Žádný jiný světový lídr totiž údajně nejde tak ochotně proti realitě a vlastnímu státu. 

Putinovi se podle Kalenského nedaří udělat z Ruska konkurenceschopný stát. Naopak z něj udělal velmi nepříjemné místo, ve kterém se šíří epidemie AIDS a populace vymírá. Proto se snaží svého protivníka oslabit. Vráží klín mezi EU a USA, EU a NATO, Polsko a Litvu, v Čechách mezi mladé a staré i Prahu a venkov. 

Jak se podle Kalenského pozná, že Vladimír Putin lže? Kudy se v Česku dezinformace šíří? Kolik Čechů jim věří? Věří jim i prezident Miloš Zeman? A může mít Rusko na české politiky kompromitující informace?

Ovčáček: Prezident měl už několikrát zemřít, královsky se tím bavíme, novináři jsou…
Urban: Zeman je nemyslící ožrala a kauza Čapí hnízdo na objednávku. Člověk v tísni jsou…

 
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější