Urban: Zeman je nemyslící ožrala a kauza Čapí hnízdo na objednávku. Člověk v tísni jsou skuteční hrdinové | Reflex.cz
nahoru

Urban: Zeman je nemyslící ožrala a kauza Čapí hnízdo na objednávku. Člověk v tísni jsou skuteční hrdinové

Čestmír Strakatý, Čestmír Strakatý3. prosince 2018 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Janem Urbanem
• video: 
Prostor X

Po listopadu 1989 mohla přijít revoluce, ale přišly chyby. Bývalý disident, novinář a signatář Charty 77 Jan Urban se na politiku dívá se zhnusením a viní mimo jiné i sebe. Mluví o promarněných 30 letech a drancujících skupinách, které se objevily místo regulérních politických stran. Prezident Zeman je podle něj ožrala a loutka a ve stranách jsou lidé usvědčení z trestných činů. Češi je volí, protože jim chybí zodpovědnost a čest. 

Urban popisuje pocit hrůzy, který zažil, když po listopadu 1989 získali bývalí disidenti moc a báli se násilí a chaosu. Právě tam podle něj velké chyby vznikly. Jeho bývalí kamarádi zatoužili po funkcích a slovo prý porušil i Václav Havel. Urban říká, že z toho, jak se změny odvíjely, byl znechucený už několik dní po jejich začátku. 

Česká společnost se podle Urbana nedokázala vyrovnat s minulostí, často mlčí ke lži a násilí a 40 let mlčela k vyhánění. I proto teď údajně volí podvodníky a lháře. Urban tvrdí, že prezident Zeman už sám nepřemýšlí a vodí ho jiní. Stát, který dovolí, aby byl jeho nejbližším spolupracovníkem člověk s mnohaletou dírou v životopise, prý není normální.

Pithart: Nejchudší to vzdali, rozevírá se strašně nebezpečná propast, Zeman by měl…

Urban zároveň zdůrazňuje, že velkým problémem Česka je nacionalismus. Jsme podle něj hysteričtí a máme strach. On sám prošel několika válečnými konflikty a prý poznal, co strach dokáže. Teď žije v Češích, kteří svůj život filtrují přes televizi a sociální sítě a věří tomu, že to, co v nich vidí, je skutečnost. Urban dodává, že si umíme nadávat a nenávidět se, ale neumíme už spolu mluvit. 

Svou roli podle Urbana neplní ani novináři, kteří by měli být svědomím společnosti. Třeba reportáž Seznamu o Andreji Babišovi mladším byla prý za hranou slušné novinařiny. Žurnalisté totiž posloužili lidem v policii a politice, kteří potřebovali kauzu Čapí hnízdo znovu rozvířit. Urban mluví o načasovaní a politické objednávce, celou kauzu totiž podle něj dostali v policii v pravý čas ti praví lidé. 

V čem je podle Jana Urbana podobný Mnichov 38 současné protimigrační rétorice politiků? Proč jsou podle něj skuteční hrdinové třeba lidé z Člověka v tísni? Jaké přesně chyby se tedy po listopadu 89 staly? A jak je teď napravit?

Unikátní pohled do života New Yorku, taxikář 10 let fotil své cestující
Generál Pavel: Nenormálně chráníme muslimy a vánoční stromky už mizí, nevidíme…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,090
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější