Pavel Fischer: Zeman udělal hrubou chybu, přichází infekce a Rusko tu hraje hru jak v 50. letech | Reflex.cz
nahoru

Pavel Fischer: Zeman udělal hrubou chybu, přichází infekce a Rusko tu hraje hru jak v 50. letech

Čestmír Strakatý4. prosince 2018 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Pavlem Fischerem
• video: 
Prostor X

Pozor na Rusko a Čínu. Senátor, bývalý diplomat a prezidentský kandidát Pavel Fischer varuje před stále vážnějším působením Moskvy a Pekingu v Česku. I díky politikům se do naší debaty dostává infekce. Podle Fischera by Rusko nemělo mít možnost zúčastnit se výběrového řízení na stavbu nových jaderných bloků. Mluví o přípravě cesty korupcí. Dávat čínským firmám, jako je třeba Huawei, technologické zakázky, je pak prý bezpečnostní riziko. 

Fischer tvrdí, že i kvůli působení čínských tajných služeb by mělo Česko poslat do Pekingu zkušeného diplomata, a ne bankéře Tomšíka. Šlo by totiž o velké oslabení země a prezident to podle Fischera bere na lehkou váhu. Zemana Fischer kritizuje i za omluvu maďarskému premiérovi Orbánovi. Byla to hrubá chyba, kterou chtěl údajně ublížit ministru zahraničí Petříčkovi. 

Podle Fischera je zesilování aktivity ruských a čínských tajných služeb doslova cítit. Politici třeba používají argumenty, které jim Rusové dodávají. Jde prý o lži a překroucená fakta, třeba v rámci debaty o konfliktu Ukrajiny s Ruskem. Fischer míní, že tu Moskva rozehrála hru jako v 50. letech, kdy v Česku působili poradci z Kremlu a pomáhali uchopit moc a ovlivnit veřejné mínění. 

Bartuška: Česko a celý náš svět jsou v ohrožení, za pár let uvidíte, Rusko tu jaderné…

Senátor zdůrazňuje, že i proto bychom si měli připlatit za bezpečnost při případné stavbě nových jaderných bloků. Moskva totiž údajně energetiku zneužívá k ovlivnění situace v zemích, které jsou na ní závislé, a proto by neměla mít možnost účastnit se tendru. 

Ve zprávách o trvání střetu zájmů Andreje Babiše vidí Fischer nemravnost. Je podle něj dobře, že to právníci Evropské komise pojmenovali. Navíc z toho prý vyplývá, že zákon o střetu zájmů je špatný a měl by se zpřísnit. Fischer se ale taky obává, aby kvůli sporům o Agrofert a střetu zájmů premiéra nedošlo na spolupráci hnutí ANO s KSČM a SPD. Hlas z Bruselu je podle Fischer velmi významný a mění situace v kauzách kolem premiéra Babiše.

Jak silný je ruský vliv v Česku? Jak se bránit Moskvě a Pekingu? Jsou ohrožené volby do Evropského parlamentu? A proč se snaží prezident Zeman oslabit ministra zahraničí?

Urban: Zeman je nemyslící ožrala a kauza Čapí hnízdo na objednávku. Člověk v tísni jsou…
Generál Pavel: Nenormálně chráníme muslimy a vánoční stromky už mizí, nevidíme…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!
PREMIUM X Tenkrát v Hollywoodu: Příběh Quentina Tarantina a jeho zatím posledního filmu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější