Architekt Gebrian: Z Babišových slov mrazilo, jsou důležitější věci než peníze, politika je tvrdá a těžká práce | Reflex.cz
nahoru

Architekt Gebrian: Z Babišových slov mrazilo, jsou důležitější věci než peníze, politika je tvrdá a těžká práce

Čestmír Strakatý26. listopadu 2018 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Adamem Gebrianem
• video: 
Prostor X

Jaká jsou dvě možná vůbec nejtěžší povolání v Česku? Architekt Adam Gebrian soudí, že jde o politiky a developery. Jejich práce je totiž hodně těžká a tak trochu nevděčná. Podle Gebriana by politici měli být ti nejlepší z nejlepších, realita je ale často jiná. Třeba premiér Babiš prý mluví o architektuře s nepochopením a vidí za ní jen turistiku a peníze. Gebrian se snaží o to, aby lidi začal veřejný prostor zajímat, a vidí obrovský pokrok. Zvažuje přitom, že by se do politiky, nejprve na komunální úrovni, taky zapojil.

Podle Gebriana se architektura v Česku zlepšuje, jde to ale pomalu. Velký vliv má politická reprezentace a proto na ní má Gebrian velké nároky. Na straně státu je ale podle něj malá chuť investovat peníze i čas do kvality. Politiku má za jednu z nejtěžších prací, v Česku jsme se jí přitom vysmívali, což byla chyba. Řada starostů prý dělá skvělé věci. Gebrian dodává, že se za celý život nesetkal s politickou korupcí. 

Gebrian ale říká, že je chyba, že nás reprezentuje v pozici premiéra člověk, která má nulový vztah ke kultuře. Z vyjádření Andreje Babiše k architektuře ho údajně zamrazilo. Zdůrazňuje, že jsou důležitější hodnoty než peníze. Od nejvyšších představitelů státu by přitom chtěl slyšet, že začnou pracovat na tom, aby už české architektonické bohatství nebylo zanedbané.

Padevět: Došli uprchlíci a tak se Zeman zaměřil na ty nejslabší. Lidem vzkazuje, že si…

Gebrian vidí problém taky v novém primátorovi Prahy Zdeňku Hřibovi. Neměla by to totiž prý být první veřejná funkce. I tak ale Hřibovi fandí a nabízí pomoc, Praha má totiž obrovské množství problémů. Gebrian zmiňuje hlavně vnitřní dluh, tedy zanedbanou údržbu prakticky všeho. Praha podle něj vypadá hezky z dálky, ale když vstoupíte do domů, situace je často jiná. Dodává, že Praha je díky tomu chudé město. Navíc s řadou věcí zacházíme lehkomyslně. Na jedné straně jsou prázdné domy a mizerně využívaný prostor, na druhé pak lidé mačkající se v předražených bytech. 

Proč lidé dělají v bydlení kompromisy a stávají se z nich taxikáři pro jejich děti? V čem to mají developeři tak těžké a co dělá špatně stát? Kde je teď v Praze prostor pro opravdu velkou investici? A jak se vlastně pozná opravdu kvalitní architektura?

Ovčáček: Prezident měl už několikrát zemřít, královsky se tím bavíme, novináři jsou…
Jaroš: Babiš je hraniční psychopat, ukázala se hnusná pravda, jdu do politiky a musíme…
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější