Chudoba Čechy neomlouvá, Babiš používá Hitlerovy metody a dveře Mordoru se otevírají, varuje Kroupa | Reflex.cz
nahoru

Chudoba Čechy neomlouvá, Babiš používá Hitlerovy metody a dveře Mordoru se otevírají, varuje Kroupa

Čestmír Strakatý9. října 2018 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Mikulasem Kroupou
• video: 
Prostor X

Český národ zapomíná a vůbec se mu to nevyplácí. Ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa sbírá příběhy pamětníků i proto, aby jej poučil o historii a ukázal, co všechno se může stát a kam až vede strach. Česko přirovnává k zemi Pána prstenů a tvrdí, že Mordor je stále v nás. A teď se znovu otevírají jeho dveře.

Vidí fenomény, které Česko může přivést do nové totality. Dezinformace, slabá výchova k demokracii a naštvanost lidí, to všechno roste a je velmi nebezpečné. Lidem totiž podle Kroupy stačí opravdu málo, aby se zvrátili a změnili úplně své hodnoty. Třeba video s černochy, které někdo nazve uprchlíky, kteří nás přišli okupovat.

Kroupa zdůrazňuje, že za své hodnoty a priority je každý zodpovědný. A neomlouvá ho ani neštěstí nebo chudoba, u voleb je podle něj sám za sebe. A Češi pod vlivem strachu a vzteku volí populisty a silné lídry. Tím se historie opakuje. Hlavně Tomio Okamura a taky Andrej Babiš prý používají stejné nástroje jako Hitler a Stalin, protože ty stále fungují.

Vrazi Kuciaka možná zabili mnohem víc lidí, politici a zločinci jsou propojení i v…

V Česku se navíc podle Kroupy znovu stupňuje nenávist vůči některým skupinám lidí. Jde hlavně o migranty a taky Romy. K těm jsou prý Češi nespravedliví a populistům se do nich snadno trefuje. Hrozí přitom, že z protiromské rétoriky se stane silné volební téma.

Kroupa taky ostře kritizuje Andreje Babiše. Ve slušné společnosti by podle něj dávno odstoupil a to, že se jeho vláda nakonec opřela o komunisty, považuje za hanebnost. Kroupa ale věří, že lidem nakonec dojde, že volit někoho, kdo podle něj lže, není správné.

Proč podle Mikuláše Kroupy není hnutí ANO demokratické? Proč rozhodování Čechů neomlouvá jejich často tíživá situace? A co nám o dnešku říkají příběhy pamětníků totality?

„Demokracie“ nám lže o svobodě, je nebezpečnější než komunismus. Znám cestu ven, tvrdí…
Psycholog: Islám je jiná liga, migranti můžou za neuvěřitelný růst znásilnění a Evropa…
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější