Video placeholde
Prostor X: Tomáš Sedláček v rozhovoru s Čestmírem Strakatým
Prostor X: Tomáš Sedláček v rozhovoru s Čestmírem Strakatým
Prostor X: Tomáš Sedláček v rozhovoru s Čestmírem Strakatým
Prostor X: Tomáš Sedláček v rozhovoru s Čestmírem Strakatým
7
Fotogalerie

Prasárna a lidská tupost, Babišovo chování je čistá xenofobie, říká Tomáš Sedláček o odmítání sirotků

Co je ta nejhloupější věc, kterou ekonom a vysokoškolský pedagog Tomáš Sedláček za poslední roky v české politice slyšel? Jde o slova premiéra Andreje Babiše o syrských sirotcích, respektive jejich odmítnutí. Sedláček je nekompromisní a mluví o tuposti, prasárně a čisté xenofobii. Jde prý o to, že Česko má mezinárodní povinnosti, na kterých se civilizované národy shodly. A nenávist budí jen další nenávist.

Argumenty, že Syřanům se má pomáhat v místě konfliktu, Sedláček nepřijímá. Debata o tom, jestli sirotky přijmout, je podle něj podobná třeba té, jestli je výhodné mučení zajatců. Prostě prý jde o diskuzi, kterou už lidstvo nechce mít. Připouští ale, že ďábel je v detailech a že by se přijetí muselo udělat rozumně. Strach z arabských migrantů ale odmítá.

Za to, že protimigrační rétorika v Česku funguje, ale prý nemůžou média. Lidé jsou podle Sedláčka unavení z hodných politiků a volí zlé kluky. Mluví o znavení sluncem v celé západní civilizaci. Klíčové teď je, jestli se budeme mlátit kvůli tomu, na čem se neshodneme, a jestli zlo zůstane jen na rétorické úrovni.

Sedláček se přitom bojí stavení zdí a izolacionismu, který vidí už teď. Vede prý k tomu, že světová ekonomika není připravená na další krizi, která se už blíží a mohla by být ještě větší, než ta minulá. Nepoučili jsme se totiž a věci jsme řešili jen jednorázově. Ekonomové podle Sedláčka ale přijali za krizi zodpovědnost, tedy za to že ji připustili a nečekali. Podobně by se prý měli teď zachovat sociologové kvůli krizi migrační.

Je Tomáš Sedláček směrem do budoucnosti optimista? Proč se česká ekonomika odmítáním migrantů střílí do nohy? A proč nechápe strach z migrantů?

Další díly pořadu Prostor X můžete vidět zde >>>