nahoru

Prostor X

Prasárna a lidská tupost, Babišovo chování je čistá xenofobie, říká Tomáš Sedláček o odmítání sirotků

Čestmír Strakatý 18. září 2018 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Tomášem Sedláčkem
• video: 
Prostor X

Co je ta nejhloupější věc, kterou ekonom a vysokoškolský pedagog Tomáš Sedláček za poslední roky v české politice slyšel? Jde o slova premiéra Andreje Babiše o syrských sirotcích, respektive jejich odmítnutí. Sedláček je nekompromisní a mluví o tuposti, prasárně a čisté xenofobii. Jde prý o to, že Česko má mezinárodní povinnosti, na kterých se civilizované národy shodly. A nenávist budí jen další nenávist.

Argumenty, že Syřanům se má pomáhat v místě konfliktu, Sedláček nepřijímá. Debata o tom, jestli sirotky přijmout, je podle něj podobná třeba té, jestli je výhodné mučení zajatců. Prostě prý jde o diskuzi, kterou už lidstvo nechce mít. Připouští ale, že ďábel je v detailech a že by se přijetí muselo udělat rozumně. Strach z arabských migrantů ale odmítá.

Za to, že protimigrační rétorika v Česku funguje, ale prý nemůžou média. Lidé jsou podle Sedláčka unavení z hodných politiků a volí zlé kluky. Mluví o znavení sluncem v celé západní civilizaci. Klíčové teď je, jestli se budeme mlátit kvůli tomu, na čem se neshodneme, a jestli zlo zůstane jen na rétorické úrovni.

Sedláček se přitom bojí stavení zdí a izolacionismu, který vidí už teď. Vede prý k tomu, že světová ekonomika není připravená na další krizi, která se už blíží a mohla by být ještě větší, než ta minulá. Nepoučili jsme se totiž a věci jsme řešili jen jednorázově. Ekonomové podle Sedláčka ale přijali za krizi zodpovědnost, tedy za to že ji připustili a nečekali. Podobně by se prý měli teď zachovat sociologové kvůli krizi migrační.

Je Tomáš Sedláček směrem do budoucnosti optimista? Proč se česká ekonomika odmítáním migrantů střílí do nohy? A proč nechápe strach z migrantů?

Další díly pořadu Prostor X můžete vidět zde >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.