Video placeholde

Nejedlová: Green deal nemusíme opravovat, za drahé energie nemůže. Elektroauta budou brzy levná

Lídryně Zelených ve volbách do europarlamentu Johanna Nejedlová je přesvědčená, že česká společnost bere vážně klimatickou změnu. "Zelená témata se dostala do programu některých stran, ale někdy mi to přijde jako greenwashing, pro ekologizaci a modernizaci nic moc nepředvedli," říká v rozhovoru v pořadu Prostor X. Myslí si také, že green deal není nutné nijak opravovat, ale naopak přidat a stát se dříve uhlíkově neutrálním kontinentem.

Johanna Nejedlová odmítá, že by Zelení nepřinášeli nic navíc oproti Pirátům. "Někteří Piráti jsou pro mě velmi blízcí politčtí spojenci. Ale mají priority jinde. Zajímá je primárně svoboda na internetu," říká s tím, že pro Zelené bude klimatická politika vždycky na prvním místě.

Je také přesvědčená, že transformace nebude znamenat významné zchudnutí lidí v Evropě. "Elektrouauta budou brzy levná, lidé si je budou moct koupit v bazaru," dodává zakladatelka organizace Konsent, která nyní vstupuje do politiky. "To, že byly drahé energie, nebylo zapřičiněné emisními povolenkami, ale tím, že jsme byli závislí na fosilních palivech od autokratů," myslí si Nejedlová.

Česko by dle ní mělo také přidat v přechodu na obnovitelné zdroje energie. "Není pravda, že tady nefouká, není pravda, že tu nesvítí. Je třeba budovat interkonektivitu států, abychom vyváželi energii, když tu bude foukat a svítit, a naopak dováželi, když nebude," říká Nejedlová s tím, že energetická soběstačnost není v propojená Evropě  nezbytně nutná.

Jak by měl green deal dál postupovat a proč mají v Česku Zelení dlouhodobě problém dostat se přes pět procent? Nejen na tyto otázky odpovídá Nejedlová v rozhovoru v úvodu článku.