nahoru

Prostor X

Bendig: Romům dávají jen záporné role, kvůli drogám se z přátel staly zombie, nikdy bych je nebral

Čestmír Strakatý 3. října 2022 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Marsellem Bendigem
• video: 
Videohub

Přesvědčivé herecké výkony podával Marsell Bendig už odmala, ne vždy pro ně ale nacházel pochopení. Nedoceněné zůstalo například jeho ztvárnění oběti únosů, které se sestrou zinscenovali na balkoně a zalarmovali tak hlídku policie, které musel rozespalý otec vysvětlovat, že se jednalo o dětskou hru. Balkonu se od té doby vyhýbal, láska k herectví mu ale zůstala. A teď přišlo i uznání, o kterém snil. Za roli drogově závislého Ládi v dramatu Banger. sklízí jednu pochvalnou kritiku za druhou, jde přitom o jeho první filmovou zkušenost. Věří, že další budou následovat a že se mu podaří vymanit ze škatulky záporných postav, do kterých jsou Romové takřka výhradně obsazováni.

„Na castingy chodím i tak a určitě mě to nezastaví. Herectví mě baví a zatím budu brát takové role, které mi přijdou fajn a vhodné, abych je hrál,“ má jasno Marsell Bendig a netají se tím, že by jednou rád ztvárnil třeba lékaře, nebo právníka. Takové role ale scenáristé Romům na tělo nepíšou. Přičítá to síle zvyku, o rasismus podle něj nejde. „Nechci, aby to působilo, že si na něco stěžuju. Když něco chci, prostě budu bojovat a je mi jedno, jestli na mě někdo ukazuje, že jsem Rom. To je jeho věc,“ říká s tím, že od dětství byl vedený k cílevědomosti a spolehlivosti.

Ghetto, ve kterém s rodinou žil, formovalo i jeho vztah k drogám. „Viděl jsem tu proměnu u lidí, se kterými jsem vyrůstal. Najednou se z nich staly takové zombie. Mám k drogám fakt obrovský respekt, a nezkusil bych je ani pro zábavu,“ vzpomíná a dodává, že zpětně je za takovou životní lekci vděčný. Uvědomil si díky ní, jakým způsobem určitě fungovat nechce a promítl ji i do postavy Ládi ve filmu Banger., který je aktuálně k vidění v českých kinech.

Kým by naopak byl rád, je influencer v pravém slova smyslu. „Je to s bráchou náš záměr inspirovat mladou romskou generaci k tomu, aby se nebáli jít za svým snem. Přece jenom nejsem vyškolený člověk, který může říct, že má vystudovanou konzervatoř, nebo herectví, ale i tak jsem se nevzdal a za svými sny jsem šel a naštěstí se mi daří, že to takhle krásně funguje. Chceme tím ukázat všem našim romským dětem, že se toho nemusejí bát a že by měly jít za tím, čím chtějí v životě být,“ popisuje Bendig. O tom, že má i v tomto případě slibně našlápnuto, svědčí fakt, že má na Instagramu bezmála 100 tisíc sledujících a v době pandemie ho příjem z komerčních spoluprací na sociální síti živil.

Jak se s projevy rasismu vyrovnával jako dítě? Proč ve filmu Banger. nehrál hlavní roli Alexe, kterou mu režisér Adam Sedlák nabídl? Proč s bratrem začali točit internetová videa v převlečení za staré Romky? A cítí se být víc hercem, nebo zpěvákem? Na tyto a další otázky odpovídal Marsell Bendig.

Pokud se vám rozhovor líbil, není nic jednoduššího než dát tvůrcům své sympatie najevo. Podpořte Prostor X v anketě Křišťálová Lupa – v kategorii Online video hlasujte zde. Děkujeme!
Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.