Video placeholde

Janeček: Za plošné očkování dětí zasloužíme vyhynout, slavíka jsem použil, opatření zabila víc lidí než covid

„Bylo potřeba udělat rozbušku,“ říká o svém projevu na galavečeru Český slavík podnikatel a matematik Karel Janeček. Jedním dechem přitom dodává, že se v hlavním vysílacím čase nejsledovanější komerční televize mohl vyjádřit lépe, ale celkově je s tím, co se stalo, spokojen. „Podařilo se to, co jsem chtěl,“ pochvaluje si a netají se tím, že přenos použil pro své osobní vyjádření. „Chtěl jsem říct 1,5 milionu diváků, že plošné očkování dětí je špatná věc, protože nechrání primárně děti.“ Ve skutečnosti jím ohrožujeme imunitu dětí kvůli našim strachům. Přitom bychom měli přijmout rizika a smířit se s tím, že jsme tady dočasně. A očkování nechat na svobodné volně každého člověka.

„Kdyby všichni lidé nosili roušku a nebyla to přetvářka a komedie, taky bych si ji vzal. Před spuštěním přenosu mělo roušku minimum lidí, začal přenos a ‚Nasaďte si všichni roušku.‘ Já tohle prostě nebudu hrát,“ odmítá Karel Janeček, který byl po vyhlášení výsledků Českého slavíka kritizován nejen za zneužití celonárodní ankety ve svůj prospěch, ale i za nedodržování opatření. Své chování vysvětluje tím, že nechce žít v pokrytecké společnosti. Svůj přístup hodnotí jako absolutně zodpovědný, protože mu čtyři dny před slavnostním večerem skončila karanténa. Onemocnění covid přitom prodělal s jednodenní bolestí hlavy.   

Podvolit se podnikatel a matematik odmítá i diktatuře ve jménu vědy a ochrany zdraví. „Nefinanční dopady restrikcí na život nás všech, zabili nebo přinesli více smrti než samotný virus. Restrikce, omezení a trauma dopadly na téměř každého z nás, na celou populaci. Covid je hrozná nemoc pro malinké promile lidí. V porovnáním s tím, co přinesly restrikce našim dětem a nám, se zkrátil život celé populaci,“ říká a upozorňuje, že tento argument zohledňuje čistě záchranu života, aniž by bral v potaz jeho kvalitu a finanční důsledky. Rád v této souvislosti používá citát, že je lepší žít krátký život ve cti než dlouhý v hanbě, a do očí by ho řekl i pozůstalým.

„Nevíme, jaké může mít očkování dlouhodobé důsledky, je to nová věc. U člověka, u kterého je minimální riziko, nemusí být racionální se očkovat. Je to svobodné rozhodnutí každého z nás, musí být,“ myslí si Janeček, který vidí řešení v celospolečenském apelu na zdravý životní styl. A plošné očkování dětí jednoznačně zavrhuje. „Kdybychom začali plošně očkovat naše děti proti covidu, zasloužili bychom si vyhynout,“ dodává s tím, že pokud by společnost přistoupila k tomu kroku, byl by to „totální propadák v civilizační testu,“ kterým právě prochází.

Na otázky, jestli je sám naočkovaný, nebo ne, zda zahájil kampaň a má v úmyslu stát se příštím českým prezidentem, co by dělal, kdyby mu lékař doporučil, aby nechal své dítě naočkovat, nebo jaký nejkatastrofičtější scénář nám hrozí, odpovídal v rozhovoru pro Prostor X.