nahoru

Prostor X

Profesor Horáček o smrti a vědomí: Musíme se zbavit strachu z konce, naučte se žít v nejistotě

Čestmír Strakatý 12. dubna 2021 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Jiřím Horáčkem
• video: 
Prostor X

Profesor psychiatrie, lékař a neurovědec Jiří Horáček vidí v pandemii příležitost. Lidé by se měli znovu naučit žít v nejistotě. Právě nejistota je velkým zdrojem psychických problémů dnes, ale je pro člověka přirozená. Horáček říká, že velkými úkoly pro budoucnost je pokusit se zbavit lidi strachu ze smrti a pochopit, jak přesně vzniká vědomí. K obojímu už jsou naznačené cesty. Horáček v rozhovoru popisuje, co je vědomí, kde se tvoří a proč ho možná má i neživá hmota. Taky ukazuje, jak nás řídí „emoční mapy“ a jak je možné tyto mapy přepsat.

Víme, že covid-19 poškozuje mozek, polovina lidí má psychické problémy podobné deliriu, popisuje Horáček. Objevuje se „mozková mlha“, ale taky migrény a další problémy, které přitom můžou být dlouhodobé. Dají se léčit, ale jsou jedním ze zásadních dopadů pandemie. K tomu se připojují tlak a strach z nemoci i budoucnosti a taky sociální dopady.

Právě nejistota je podle Horáčka klíčovou příčinou a společným bodem potíží, které lidé mají. Dřív byla přitom pro člověka přirozená, dostali jsme se ale jako společnost do bodu, kdy jsme ji úplně vytěsnili. Měli bychom situace využít k tomu, abychom se s ní jako společnost znovu naučili žít. Abychom přijali život takový, jaký je, a nedávali tolik prostor myšlenkám na to, jaký bychom si přáli, aby byl.

Přesně nevíme, co způsobuje úzkost ze smrti, která se objevuje už v dětství, popisuje Horáček. Pro člověka je vlastně nepřirozená a bylo by dobře strachu se zbavit. Snaha o to je velkým úkolem, který před vědci stojí. Cest je přitom několik, Horáček je v rozhovoru popisuje. Jednou z nich je terapie za pomocí psychedelik, díky níž lidé přestanou sebe vnímat jako ten klíčový bod a začnou se vidět v kontextu dějin, společnosti, rodu, prostě jako součást něčeho většího.

Co je vědomí? Kde se tvoří a proč je potřeba ho rozklíčovat? Jak nás řídí emoce? Jak se dá vyrovnat se smrtí a proč je to potřeba? A jak vědec přemýšlí o otázkách, které nás přesahují?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.