nahoru

Prostor X

Ministr Zaorálek: Udělali jsme zásadní chyby, jsme nejhorší a je to selhání vlády, nejtvrdší opatření měla být dřív

Čestmír Strakatý 27. října 2020 • 12:20
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Lubomírem Zaorálkem
• video: 
Prostor X

 Odborníci se nedokázali shodnout, říkali mi, že šance druhé vlny je 50 na 50, měli jsme se ale víc připravit na tu horší možnost, říká ministr kultury Lubomír Zaorálek /ČSSD/. Popisuje, na základě jakých rad se vláda rozhodovala, a přiznává, že se možná měla obklopit lepšími experty. Teď se chce z chyb poučit a na třetí vlnu, která může přijít po rozvolnění opatření, se chce výrazně lépe připravit. Zaorálek ve velmi otevřeném rozhovoru reflektuje poslední měsíce z pozice své i celé vlády.

Je neomluvitelné, že jsme nejhorší na světě, je to selhání vlády, říká ministr Zaorálek. Současná opatření jsou podle něj na hraně toho, co je v Česku ještě možné. Co se zpřísňování týče, už není moc kam jít, jedině zakázat lidem chodit do práce. Na vládě se mluvilo i o dalších variantách, ale ne přímo o izraelském scénáři. Teď chce vláda prodloužit nouzový stav minimálně do konce listopadu.

Zaorálek přiznává, že tvrdší opatření, včetně těch posledních, měla přijít o několik týdnů dřív. Uznává zásadní chyby, které vláda udělala. Na jednání kabinetu ale v posledních týdnech podle něj nepadaly návrhy na opatření, které by byly přísnější než ty, které byly nakonec schváleny. Ministr cítí, že vláda ztratila důvěru lidí, a vnímá nutnost získat ji zpět.

Nutné je podle Zaorálka analyzovat první vlnu i situaci ze srpna a září. Na základě toho se připravit na možnou třetí vlnu. Ministr zdůrazňuje, že chyby, které se staly, se nesmí opakovat. Je třeba taky konečně zlepšit komunikaci směrem k lidem, což se nepovedlo. Na místě je oslovit lidi i mimo vládu a s jejich pomocí s občany mluvit.

Zaorálek v rozhovoru opakovaně mluví o expertech, kteří se prostě nedokázali shodnout, o složitosti a divokosti veřejné debaty. I na jejím základě se vláda rozhodovala. Ministr uznává, že je rozdíl mezi tím, brát názor lidí v potaz a řídit se jím. To, že se premiér nechal veřejným míněním příliš ovlivnit, je další z chyb, které se staly.

Jaké chyby vláda udělala a jak je Lubomír Zaorálek vysvětluje? Do kdy by měl v Česku platit nouzový stav? Jak změnit komunikaci vlády s občany? V čem je problém kultury diskuze o koronaviru? A vnímá ministr kultury i svůj podíl viny na dnešní situaci?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>
Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.