nahoru

Prostor X

Klaus: Covid je nástroj na změnu společnosti, nebojím se a roušku nenosím, lidi si musí utáhnout opasky

Čestmír Strakatý 8. října 2020 • 12:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Václavem Klausem
• video: 
Prostor X

Covid je nástroj pro změnu naší společnosti, varuje bývalý prezident Václav Klaus. Je například proti nošení roušek, ale zároveň říká, že nechce nebezpečí bagatelizovat. Upozorňuje na dlouhodobější tendence, které vedou k nástupu „levičáků“. Ty má za zásadní nebezpečí. A tvrdí, že teď si budou muset všichni utáhnout opasky.

Václav Klaus vidí nesrovnalosti v počtech nakažených, nemocných a těch, kteří podle něj mají skutečně zdravotní problémy. Například výzvu několika šéfů JIP k tomu, aby lidé brali nebezpečí víc vážně, příliš neuznává a mluví o svých lékařských zdrojích, které nejmenuje.

Bývalý prezident zdůrazňuje, že dopady epidemie na společnost a ekonomiku budou větší než její samotné zdravotní následky. Popisuje společenské posuny k nesvobodě, kterých se obává. Češi jsou podle něj na ztrátu svobody citlivější kvůli komunistické zkušenosti. Na Západě prý stále nechápou, co i on zažíval. Komunismus pro něj proto nejsou ztracená léta.

Za tím, co nazývá hysterií kolem covidu-19, vidí mimo jiné „levičáky“ a v souvislosti s nimi i tlak na rovnostářství. Právě tendence k příklonu nalevo je teď podle něj nebezpečí, říká, že pácháme sebevraždu. V nedávných krajských volbách podle něj vyhrála „nová levice“, neuznává úspěch opozice a kritizuje její spojování. Trikolóra Klausova syna podle něj nezaznamenala porážku, jen svůj nástup špatně načasovala.

Teď musí přijít utahování opasků, tvrdí exprezident Klaus. Není na místě, aby v krizi rostly třeba platy učitelů, které už navíc podle něj nejsou tak nízké. Rozpočtový deficit je prý katastrofa, která bude mít vážné a dlouhodobé dopady. 

V čem je podle Václava Klause nebezpečí pandemie koronaviru? Jak ohrožuje českou společnost? Jak teď vzpomíná na komunismus a jeho vliv na Česko? Proč mu vadí tlak na rovnost? A jak definuje novou levici?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.