nahoru

Prostor X

Ekonomka: Vláda se bude na koronavir vymlouvat, měla by lidem hned pomoct, přijdou další vlny nemoci

Čestmír Strakatý 12. března 2020 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Helenou Horskou
• video: 
Prostor X

Recesi si můžeme způsobit sami. Černá labuť je tu, ale ještě nevíme, jak velká bude, říká o dopadech koronaviru hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Vedle samotného šíření nemoci bude klíčové, jak zareagují vlády. Ta česká by měla hned pomoct rodinám i firmám, na místě je třeba odložení platby daní a sociálního a zdravotního pojištění.

Už na začátku roku jsme varovali, že rozpočet skončí hůř, než vláda plánuje, teď se ale bude vymlouvat na koronavirus, říká Horská. Hrozí podle ní propad i o desítky miliard korun. Vláda by přitom měla zároveň lidem pomoct a investovat, na místě je něco jako koronavirový „Marshallův plán“.

V souvislosti s epidemií je podle Horské taky třeba přehodnotit, kde a za kolik vyrábíme. Bylo by dobré přesunout výrobu některých věcí ze zahraničí, zejména z Číny, na lokální úroveň. Prostě méně dovážet, mluví o deglobalizaci. To může vést ke zdražení, ale my bychom taky možná měli změnit přístup ke spotřebě.

Horská zároveň hovoří o nutnosti změny daní. Je tu podle ní velký prostor pro ekologické, „zelené“ daně, třeba za paliva. Zároveň by bylo na místě snížit zdanění práce, třeba prostřednictvím odvodů na sociální pojištění, a naopak zvýšit spotřební daně, třeba za tabák a alkohol. Horská taky říká, že rovná daň z příjmu se přežila a mohla by ji nahradit nějaká forma progresivní daně. Obecně by epidemie koronaviru měla být impulzem ke strukturálním změnám, ale i ke změnám v našem chování.

Jaké dopady bude mít koronavirus na českou ekonomiku? Použije ho vláda jako výmluvu pro propad rozpočtu a neuskutečnění reforem? Jak by se podle Heleny Horské měly změnit v Česku daně? A proč je potřeba přesunovat výrobu co nejblíž Česku, i za cenu vyšších cen?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.