nahoru
Pravý hák Luďka Staňka

Zpoplatnění všech silnic: Vláda si myslí, že vám ještě zbyly nějaké peníze

Luděk Staněk25. dubna 2011 • 07:43
Silnice
Silnice
• foto: 
Profimedia.cz

Nedávno na Reflex.cz kolega Petr Holec prohlásil, že vzhledem k výkonům současné vládní garnitury na poli (ne)boje proti korupci by bylo záhodno uvažovat o tom, zda nepřestat platit daně. Byl to hezký bonmot, ale jen do okamžiku, kdy Lidovky koncem minulého týdne informovaly o plánu Ministerstva dopravy zpoplatnit všechny silnice v Čechách.

 

"Je to jediná cesta, jak vybrat peníze na opravu silnic, " tvrdil v Lidovkách Milan Dont, který má na na ministerstvu na starost výběr mýta.

 

Ano, je to tak. Platíte dálniční známky, platíte silniční daň, ale přesto stále jezdíte po tankodromu. A protože jsou peníze z předchozích dvou poplatků rozkradeny, je třeba, abyste zaplatili opravu silnic ještě jednou.

 

 

Právě silnice jsou typickým a nádherně viditelným příkladem, jak to dopadne, když se snoubí nekompetentnost s úplatností úředníků a především s tím, kdo jejich úplatnost nakonec zaplatí. A jak dokazuje článek ze zmíněných lidovek, budete to vždycky nakonec vy a já.

 

Samozřejmě nemá smysl řešit, zda je v tomhle ohledu lepší fandit socialistům, nebo občanským demokratům. Dálnice byly evidentně předražené už za Miloše Zemana a za Topolánka to nebylo lepší. Lidem, kteří kradou, je ostatně nějaká ideologie jedno. Je zajímají jen vaše peníze.

 

 

Na dopravní síť v České republice se vynakládají přibližně stejné peníze jako jinde v Evropě. Jen efektivita vynakládání finančních prostředků srovnatelná není. I běžné řeči o "tuhé zimě" už přestávají být zábavné, speciálně když vidíte silniční síť například v sousedním Rakousku. Takže co - jste ochotni nechat si na sebe uvalit další daň jen proto, aby si lidé jako severočeský kmotr Patrik Oulický měli za co postavit dům?Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější