Video placeholder

Podpora Izraele škodí Ukrajině. Patří Netanjahu do vězení? Duel expertů na Blízký východ

Oliver Adámek

Izrael je pod tlakem světového společenství kvůli válce v Gaze. Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač na premiéra Netanjahua a exministra obrany Gallanta za válečné zločiny. O zatykači, situaci v Gaze a pozici Izraele ve světě diskutovali ve speciálu podcastu Padni komu padni s Oliverem Adámkem dva experti: novinář Jan Fingerland a ředitel Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Břetislav Tureček.

Oba experti se shodují, že mezinárodní pozice Izraele se kvůli tvrdému postupu v Gaze zhoršuje: „Zatykač je jakási diplomatická prohra, protože jsou postaveni jakoby mimo politiky západu,“ říká Fingerland. Izrael se dle něj domnívá, že svět jeho situaci nerozumí, přesto jej reakce ze světa ovlivňují.

Podle Turečka je zarážející například rozsah destrukce civilní infrastruktury v Gaze. „Evidentně neplatí argument, který v Česku zaznívá, tedy že v nějakém domě byl terorista, tudíž má Izrael právo ho srovnat se zemí i s civilisty. Vždycky platí proporcionalita a žalobci zjevně došli k tomu, že Izrael proporčně nejednal,“ říká bývalý zpravodaj z Izraele.

Tureček se také domnívá, že česká podpora Izraele nám škodí ve vztahu k Ukrajině. Ztěžuje například jednání o podpoře Ukrajiny se zeměmi mimo Evropu: „Když za nimi někdo od nás přijede a řekne: ‚Podpořte nás, odsuďte s námi ruského agresora,‘ oni říkají: ‚A kdy vy odsoudíte izraelského agresora, kdy zvednete ruku pro palestinskou státnost?‘ Vím z českých diplomatických zdrojů, že to je v posledních letech naše potíž.“

Co všechno rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu znamená a jak ovlivní konflikt v Gaze, rozebrali experti v rozhovoru v úvodu článku. O tom, proč Izrael ztrácí půdu pod nohama na mezinárodní scéně a jaké argumenty soud použil, si můžete přečíst v aktuálním čísle Reflexu >>>

Reflex 49/2024