nahoru

Na stupně vítězů vystoupili na olympiádě i čeští novináři, fotograf Herbert Slavík i komentátor Robert Záruba

Viliam Buchert 24. února 2018 • 15:33
Na stupně vítězů vystoupili na olympiádě i čeští novináři, fotograf Herbert Slavík i komentátor Robert Záruba
foto: Herbert Slavík

Na zimních olympijských hrách v Jižní Koreji už byla většina medailí udělena, ale některé, které putovaly do Česka, zůstaly v podstatě utajeny. Své ceny, které se nazývají „Novináři na stupních vítězů“, zde udělila i Mezinárodní asociace sportovního tisku (AIPS). Ta ocenila lidi, kteří „pokrývali“ šest nebo více zimních olympiád. A mezi 70 vyznamenanými byli i tři Češi – fotograf Herbert Slavík, komentátor Robert Záruba a Vladimír Drbohlav z České televize, který je už dokonce na své deváté zimní olympiádě.

Fotograf Herbert Slavík a převážně hokejový komentátor Robert Zábruba jsou už na svých sedmých zimních hrách. „Každá olympiáda je unikátní, ale práce fotografa je podobná v tom, že hodiny a hodiny každý den fotíte, jezdíte a pak vše zpracováváte. Bývají to krásné, ale hodně náročné týdny,“ popisuje Slavík, jak se vlastně mezi vyvolené žurnalisty dostal.

Mezi sportovními novináři existují přitom i skutečné rarity, protože čtyři ze sedmdesáti vyznamenaných jsou v Koreji již na svých třináctých zimních hrách. Jejich zážitky by už vydaly i na objemné knihy. Práce matadorů sportovní žurnalistiky není lhostejná ani Mezinárodnímu olympijskému výboru, protože ceny jim předávala například jeho členka lichtenštejnská princezna Nora a přítomen byl i legendární ukrajinský skokan o tyči Sergej Bubka.

„Vy vyrábíte emoce a vy jste tyto emoce schopni poslat do světa. Bez vás naše práce nemůže existovat a váš úspěch je i náš úspěch,“ řekl při předávání Ital Ivo Ferriani, předseda Mezinárodní bobové a skeletonové federace. Fotograf Herbert Slavík také v minulosti na některých projektech spolupracoval s Reflexem. A je také hlavním autorem fotografií, které vycházejí vždy těsně po olympiádách v knihách Českého olympijského výboru. Texty do knih o hrách v Soči 2014 a v Rio de Janeiru 2018 psal Milan Tesař, kolega z Reflexu.

Podívejte se v galerii na některé fotografie Herberta Slavíka z korejského Pchjongčchangu.

 

 Klíčová slova: olympiáda, Herbert Slavík


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.