Projekt hideandseek a jeho mobilní jednotka Aranka se představují na letošním Designbloku.

Projekt hideandseek a jeho mobilní jednotka Aranka se představují na letošním Designbloku. Zdroj: Hideandseek

Projekt hideandseek a jeho mobilní jednotka Aranka se představují na letošním Designbloku.
Projekt hideandseek a jeho mobilní jednotka Aranka se představují na letošním Designbloku.
Projekt hideandseek a jeho mobilní jednotka Aranka se představují na letošním Designbloku.
Projekt hideandseek a jeho mobilní jednotka Aranka se představují na letošním Designbloku.
6
Fotogalerie

Designblok představuje i hideandseek, unikátní projekt ekologických staveb v přírodě

O ochraně přírody a udržitelnosti slyšíme v posledních letech prakticky každý den. Něco jiného je ale o problému hovořit a něco jiného připravit projekty, které naplňují moderní vize, a navíc mohou sloužit i široké veřejnosti k využití. Jedním z nich je hideandseek, který vyrobil mobilní ekologickou jednotku Aranka. Tu lze umístit do různých míst krajiny a současně splňuje velmi významný předpoklad - nezatěžuje přírodu svou přítomností. Najdete ji na letošní přehlídce Designblok v Praze.

Cílem projektu hideandseek je nabídnout neobvyklé pobyty v přírodě, které by žádným způsobem neměly zatěžovat okolní přírodu. Objekty mají být mobilní a bude je tedy možné rychle přesouvat a postavit na různých místech.

Například když Arance dochází voda v nádrži pro sběr dešťové vody, kterou používá na oplach toalety, požádá pomocí přístrojů blízké i vzdálené meteostanice o předpověď počasí a podle aktuální předpovědi a stavu vody v technické nádrži se sama rozhodne, zda nádrž doplní vodou pitnou. Podobné je to s energií. Je přesně sledováno, kde se jí vydává hodně a kde málo. Ve chvíli, kdy jí energie dochází (na střeše má solární zdroje) a předpověď počasí není, co se sluníčka týká, povzbudivá, začne Aranka s energií šetřit tak, aby její životně důležité systémy mohly běžet dál, jak mají. „Vydrží se sebou a se svými čtyřmi nocležníky až čtyři dny bez jakéhokoli dalšího externího zdroje napájení,“ vysvětluje Martin Kožnar, který je autorem architektonického návrhu.

Navíc Aranka své informace sdílí. V přehledném grafu na integrovaném monitoru Scada svým nocležníkům ukáže, kolik vody a energie za den pobytu spotřebovali, jaký je stav CO2, teploty či vlhkosti. „Věříme na osobní prožitek a zkušenost, která může být motivem ke změně obecných návyků v hospodaření s vodou a energií. Když dojde dřevo na topení nebo energie v baterii, tak má i zásobu propanu. Ta umožní zcela automaticky obytný prostor temperovat na příjemnou teplotu i v těch největších mrazech, nebo když její host prostě jen nechce nic dělat,“ dodává Eduard Česnek, další z autorů.

Každý projekt podobného typu ale potřebuje vybavení moderními technologiemi, které mohou k ochraně přírody přispět. Proto se autoři sdružení kolem hideandseeku spojili v České republice s firmou Veolia, která už před časem představila své celosvětové tažení na ochranu přírody. „S hideandseekem sdílíme společné hodnoty a představy o tom, jaký by měl svět příštích let být. V Arance najdete moderní inovace, propracovaný design a především vizi budoucnosti. Na několika metrech čtverečních se zde dá prožít to, o čem dnes všichni mluví - udržitelnost. Umožňuje tak jedinečný prožitek být přírodě na dosah a zároveň jí nijak nenarušit,“ řekla pro Reflex.cz Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu společnosti Veolia pro střední a východní Evropu. Plánují se proto i další dva podobné projekty, mají jména Jasněnka a Madlenka, a mají být dokončeny příští rok.

Designblok, Prague International Design Festival, je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Najdete ji na pražském Výstavišti Holešovice do pondělí 21. října.