Výstava Voda a civilizace ukazuje problémy světa neobvyklým způsobem a láká tisíce lidí | Reflex.cz
nahoru

Výstava Voda a civilizace ukazuje problémy světa neobvyklým způsobem a láká tisíce lidí

Viliam Buchert23. května 2019 • 14:40
Výstava Voda a civilizace ukazuje problémy světa neobvyklým způsobem a láká tisíce lidí
foto: Viliam Buchert

Nekonečná diskuse o suchu a v posledních dnech naopak hrozba lokálních povodní. Tak rozdílné jsou podoby počasí, které můžeme i v Česku pozorovat v poslední době. Souvisí to s postupnými změnami klimatu, ale také s neuvážlivým hospodařením v krajině či nezodpovědným přístupem ke zdrojům vody. Tyto vážné otázky řeší na pražské Kampě výstava „Voda a civilizace“, která byla pro neobvykle velký zájem návštěvníků prodloužena do 26. června. Co na ní můžete vidět?

Specifickou výstavu „Voda a civilizace“ tvoří pod širým nebem na pražské Kampě 22 oboustranných panelů, na kterých jsou příběhy související s vodou z různých částí světa. Každý panel nese komentář významného českého nebo zahraničního vědce a experta. Panely jsou osvětlené a můžete je proto vidět i v noci. Podle pořadatelů od 2. května, kdy byla výstava (je zdarma) otevřena, ji navštívily už desítky tisíc lidí.

Fotografie z celého světa i České republiky představují nejenom někdy neuvážlivé hospodaření s vodou, ale také velké povodně u nás, nejstarší závlahové kanály v Izraeli, ukazují, jak vznikají zásoby pitné vody či dokumentují brutální dopady plastů na život zvířat v oceánech. Ale dozvíte se například i to, odkud pocházejí nejstarší zprávy o masové migraci (což je dnes mimořádně sledované téma), které právě s vodou souvisejí.

Marek Stoniš: Pošpinit, udat, vyloučit. Moderní doba přeje pokřiveným lidským povahám

„Výstava je světově unikátním projektem. Voda byla, je i bude jedním z hlavních faktorů ovlivňujících každodenní kvalitu našeho života, každého člověka i lidské dějiny. Často panuje názor, že všichni na ni mají nárok a téměř nic nestojí a že voda je zdánlivě nekonečná a věčná. Ale nemusí tak tomu být navždy. Naším cílem je vytrhnout lidi vytrhnout z letargie a zajetých archetypů. Chceme je přesvědčit, že osud světa kolem nás záleží na chování a myšlení každého z nás,“ říká Miroslav Bárta, kurátor a spoluautor výstavy, známý český archeolog a egyptolog.

Zajímavé je, že výstavu Voda a civilizace kromě desítek tisíc návštěvníků už vidělo i mnoho českých politiků. „Před Českou republikou neleží naléhavější a důležitější úkol, než příprava a adaptace na dopady změny klimatu, především na dlouhotrvající sucho, ale i přívalové deště a náhlé záplavy. To nezvládneme bez zdravé a pestré krajiny, o kterou musíme pečovat tak, abychom v ní dokázali co nejvíce vody zadržet. Musíme změnit složení lesů, obnovovat původní říční koryta a mokřady, vrátit do české krajiny meze a remízky, znovu používat selský rozum,“ prohlásil v souvislosti s výstavou ministr životního prostředí Richard Brabec.

Hughes H-4 Hercules: Největší hydroplán v historii lidstva letěl jen 26 sekund

Zda to tak bude, uvidíme v nejbližších letech. Navíc pro hospodaření s vodou není důležitý jen přístup každého člověka, ale také postoj zemědělců, průmyslových podniků a také firem, které ji vyrábějí a hospodaří s ní. „Prostřednictvím našich aktivit umožňujeme zdroje vody chránit, dobře s nimi hospodařit a recyklovat je. Základem je u toho snižování naší vlastní ekologické stopy i ekologické stopy našich zákazníků,“ vysvětluje Philippe Guitard, generální ředitel skupiny Veolia pro střední a východní Evropu, která je hlavním partnerem projektu Voda a civilizace.

Po zhlédnutí výstavy ale člověka napadne, proč se vlastně lidstvo dlouhodobě chová k vodě tak lehkovážně? Proč někdy zacházíme s touto vzácnou a životně důležitou surovinou a komoditou tak nezodpovědně? A může takové jednání a chování pokračovat i v 21. století? Na tyto otázky si může dát odpovědi i sami, protože výstava Voda a civilizace na pražské Kampě potrvá ještě téměř do konce června.

Rychetský: Ovčáčkovo chování je nepřijatelné, Benešová není hrozba, Zemanova vláda byla…
Putinovo Rusko je diktatura v novém hávu, říká spisovatel a nobelista Mario Vargas Llosa
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější