Mimozemšťani, meče a krasavice: Legendární Storm to rozjíždí česky | Reflex.cz
nahoru

Mimozemšťani, meče a krasavice: Legendární Storm to rozjíždí česky

Richard Klíčník27. dubna 2019 • 10:00
Mimozemšťani, meče a krasavice: Legendární Storm to rozjíždí česky
foto: Archiv nakladatelství Crew

Jeden z nejlépe kreslených evropských komiksových seriálů historie dostává třetí šanci u českých čtenářů. Nakladatelství Crew právě zařadilo do své edice Mistrovská díla evropského komiksu Storma, klasiku s kořeny v 70. letech minulého století. A vydalo najednou hned pět dílů kultovní holandsko-britské řady.

Storm: Kroniky Pandarve. Starý, ale pořád dobrý. Úchvatná kresba Brita Dona Lawrence, zachycující dobrodružství pozemšťana Storma vrženého časem i prostorem k myslící planetě Pandarve, bere i tolik let po vydání v roce 1977 dech. Detailní malba přibližující fantaskní svět, v němž fyzika funguje i nefunguje a lidé se oblékají jako hrdinové Malého Nema v kombinaci se soukmenovci Barbara Conana, to je ideální první komiks pro každého fanouška pokleslých žánrů.

Komiks 1602: Když Neil Gaiman píše marvelovku, lítají třísky
RICHARD KLÍČNÍK 18. dubna 2019 • 16:41

Komiks 1602: Když Neil Gaiman píše marvelovku, lítají třísky

Začíná to kosmickým kytovcem

Bohužel se k nám Storm dostává s velkým zpožděním a od desátého dílu, kdy začíná Stormův příběh na planetě Pandarve. Předchozí díly se odehrávaly na Zemi v daleké budoucnosti, na které neexistovaly oceány. Hlavní hrdina je z něj ale (spolu se svou družkou Zrzkou) vyrván prapodivným paprskem a ocitá se na nízké orbitě cizí planety. Zajímavé je, že může dýchat. A že kolem pluje podivný kosmický kytovec…

Tento příběh jsme mohli v češtině číst už v produkci Albatrosu v roce 2012 (a jinou jeho část v Comics Areně v roce 1993). Neujal se, jak už si ověřil nejeden nakladatel – uspět u nás s cca padesátistránkovými sešitky, byť ve větším formátu, než má edice MDEK, je velice obtížné. Jak to bylo dál, sice skalní fandy zajímalo, ale museli si počkat až do dneška, aby zjistili, proč teokrat Marduk přitáhl přes půl vesmíru Storma a chce jej získat do své moci.

SHAZAM! vykřikl. A na pláštěnkáře v pitkáčích zaútočil pan Mozek
RICHARD KLÍČNÍK 11. dubna 2019 • 21:13

SHAZAM! vykřikl. A na pláštěnkáře v pitkáčích zaútočil pan Mozek

Mimozemská exotika v klasickém podání

Pochopitelně jde o ovládnutí světa, a to pěkně postaru. Se všemi honičkami, útěky, boji s netvory, překonáváním prapodivných překážek a setkáváním se s nejneuvěřitelnějšími kulturami. Ano, je to staré, ale ve své době šlo o příběh natolik originální – a krásně vyvedený – že Storm rozhodně nepatří do starého železa.

Scenárista Martin Lodewijk patří k nejlepším komiksářům Holandska a s Donem Lawrencem si spolu skvěle sedli; Storm měl předtím dlouhodobé potíže nalézt scenáristu, až teď se povedlo. Jeho pojetí Pandarve jaké místa, kde je možné vše za účelem dobrodružství, obsahuje jak prvky kvantové fyziky, tak naprosté fantasy šílenosti tvoříci dohromady podivuhodné miasma, které musí čtenáře uhranout.

Pět dílů je ale teprve začátek. Don Lawrence jich totiž nakreslil 22 (než v roce 2003 zemřel), Lodewijk pokračoval ještě po další tři alba. Dnes mají Kroniky Pandarve 31 dílů, prozatím poslední vyšel vloni. Snad se konečně zadaří a Storm si najde české fanoušky. Mít ho doma ve čtyřech svazcích česky by vůbec nebylo špatné. Držme Crwi palce, tohle je projekt, který si to zaslouží. Pořádných komiksových space oper je u nás stále nedostatek.

Norský komiks oslavuje 150 let boje žen za právo volit politiky i potrat, slavit MDŽ a…
Kotletův Hustej nářez, jak ho asi nikdo nečekal
RICHARD KLÍČNÍK 22. března 2019 • 11:50

Kotletův Hustej nářez, jak ho asi nikdo nečekal

Richard KlíčníkVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jefim Fištejn: Represe Putinova režimu proti opozici sílí. Proč?
PREMIUM X Karel Schwarzenberg: Bojím se o naši budoucnost...
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější