Norský komiks oslavuje 150 let boje žen za právo volit politiky i potrat, slavit MDŽ a sloužit v armádě | Reflex.cz
nahoru

Norský komiks oslavuje 150 let boje žen za právo volit politiky i potrat, slavit MDŽ a sloužit v armádě

Petr Šmeral30. března 2019 • 15:30
Norský komiks oslavuje 150 let boje žen za právo volit politiky i potrat, slavit MDŽ a sloužit v armádě
foto: Archiv nakladatelství Argo

Snažím se být ve svých recenzích komiksů pro Reflex aspoň trochu vtipný, ale tady se to úplně nehodí. Nakladatelství Argo vydalo krátce po sobě pornografický komiks podle de Sadovy novely Justina a Julietta a naučný komiks Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství. K vaší smůle vám teď něco řeknu o tom druhém z nich.

Kniha je přeložená z norštiny, napsala ji Marta Breenová, která titul přijela osobně do Prahy představit, a ilustrovala ji Jenny Jordahlová. Je to takový naučný komiks bez příběhu, trochu se svým pojetím podobá již zaniklé edici nakladatelství Portál, kde byly různé složité koncepty také vysvětlovány formou kresleného seriálu.

Sommerová: Babiš je zločinec a půjde před soud. Většina lidí je nevzdělaná, čím víc…

Žena, tvor méněcenný

Není tu v pravém slova smyslu děj, jsou to spíše ilustrace určitých historických okamžiků. A tahle kniha je podstatná. Zajímalo by mě, jestli by se lidé otírali o současný feminismus nebo hnutí #MeToo, kdyby věděli, kolika mrtvými a trpícími je současná, pro někoho možná až příliš velká, svoboda vykoupena. Hnutí za ženská práva, o ně totiž v této knize jde, to nebylo jen nějaké pálení podprsenek a sepisování rozhořčených pamfletů, ale to byly i ženy mrtvé a mučené, to byly pumové atentáty či léta věznění.

Valdrová: Češi mluví sexisticky a moc je mužská, je tu Kuberův syndrom. Pravda o…

Péče o manželův komín

Pokud o celé věci nevíte skoro nic, asi vás překvapí, že ještě koncem 19. století neměly ženy nikde na světě volební právo. To znamená, že na ně bylo pohlíženo jako na méněcenné tvory, kteří politice nemohou rozumět a případný zájem o ni bude v protikladu s jejich přirozeností – tedy s plozením dětí a péčí o rodinný krb, jakož i o manželův komín.

Druhým šokem je, že zatímco historie je plná slavných mužských jmen, v historii ženského hnutí nenajdete snad jediné jméno, které by dnes bylo skutečně všeobecně známé. A přitom, jak se zde dozvíme, to byly zcela konkrétní hrdinky, které pomohly vybojovat takové výdobytky jako zrušení otroctví (k němu přispělo vydání knihy Chaloupka strýčka Toma napsané ženou), právo žen na vzdělání, volební právo pro ženy (Československo bylo jednou z prvních zemí), právo na antikoncepci a vůbec právo žen rozhodovat o svém těle, právo na potrat (překvapivě poprvé v přelomovém rozsudku udělené alkoholičce s problémy se zákonem), možnost ženy stanout v čele státu a tak dále.

Dcera revoluce: Jaký byl pohnutý život Eleanor Marxové a proč skončil sebevraždou?

Levicový sever měl vliv

Mimochodem první zemí na světě, kde bylo zavedeno všeobecné volební právo žen, byl Nový Zéland. Ano, ta země, co se dnes pyšní odvážnou premiérkou Jacindou Ardernovou, která dokázala docílit kontroly zbraní během několika dní po tragické střelbě v muslimské mešitě. Tedy něčeho, k čemu se politici jinde rozhoupávají celá desetiletí. Nejmladší premiérkou v dějinách se stala ve svých 37 letech.

Na to, že komiks vznikal na spíše levicově orientovaném severu, nás upozorní kapitola o boji za práva žen mezi německými socialistkami, které se zastávaly také práv dělníků a stály proti kapitalismu i válce. Rosa Luxemburgová byla zastřelena vojáky. Clara Zetkinová dožila s velkými poctami v sovětském exilu. Nedovedu si podobnou kapitolu představit v knize napsané třeba českým autorem.

Neukazovat zadek by byla fatální chyba, erotika bez něj neexistuje, říká královna…

Pomalu ale jistě se posouváme vpřed

Některé epizody jsou spíše tragikomické (sufražetky v Anglii rozkopávající golfové hřiště coby symbol mužského panství), jiné dost tragické, jako vypalování amerických potratových klinik a vraždy jejich zaměstnanců.

Kniha končí téměř náborovým provoláním: „Pomalu ale jistě se posouváme vpřed. Jen někdo se odváží kráčet v čele.“ Lehká, silně stylizovaná kresba bez větších detailů se dobře hodí k tomuto tématu, detaily by sváděly k tomu, soustředit se na výtvarnou stránku a ne na obsah. Nemohu říci, že je ta kniha nadprůměrná jako komiks. Ale jako povinnou četbu na střední školy bych ji doporučil bez váhání.

Muži nemusí mít chuť na sex, prasáci pořád přicházejí, jsme hrdé feministky, tvrdí…
Feminista Fila: Češi jsou jako islám, znásilnění vidí stejně, spousta si ani nemyslí,…

Petr Šmeral



Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější