Jak to bylo s vránou a liškou? Dvě a půl kila lidové moudrosti v krásném novém hávu | Reflex.cz
nahoru

Jak to bylo s vránou a liškou? Dvě a půl kila lidové moudrosti v krásném novém hávu

Marek Douša7. března 2019 • 10:00
Jak to bylo s vránou a liškou?  Dvě a půl kila lidové moudrosti v krásném novém hávu
foto: Atila Vörös, Edika

Ezopovy bajky jsou fundamentální dílo, které přenáší lidovou moudrost napříč dějinami a vysvětluje na příbězích ptáků, stromů, zvířat či věcí, co je vlastně ten člověk zač a proč se odnepaměti chová právě tak a tak. A věřte, je to stále stejný bambula, který dělá stejné chyby, stejně špatná rozhodnutí a trpí stále stejnými neřestmi. Ezop a potom i další bajkáři použili dobrý fór, tedy že jako protagonisty zmíněných mikropříběhů angažovali zvířátka-nebožátka. Ochránci zvířecích práv jistě bojují proti takovému zneužití oněch nevinných tvorů.

Ezop ve své úspornosti nenabízí svým příštím vykladačům takové možnosti jako například dramatičtí autoři, od těch antických až po Shakespeara, kteří vlastně také vyhmátli archetypální situace, o něž se na světě stále stejně hraje...

Ručně psané Bajky barda Beedlyho J. K. Rowlingové jsou k mání. Za půl milionu liber

Ojedinělá událost nejen pro stolky do obýváků

Pro nová vydání Ezopových Bajek netřeba aktualizací; stačí obyčejný starý xerox nebo kopírka. V těch nemnoha řádcích Ezopova textu to všechno prostě pořád je! Přesto se v každé generaci najdou autoři, kteří se znovu, po svém, pokoušejí uchopit a ilustrovat klasickou předlohu a vtisknout jí i svou tvář. Jiří Kolář a Václav Hollar, Josef Lada, Jiří Žáček a Adolf Born… třeba.

A tak tu nyní máme knihu zatím nejnovější. Ezopa převyprávěla botanička a popularizátorka pohádek a bajek Marta Knauerová, nádherné ilustrace pocházejí z dílny Atily Vöröse, maďarského rodáka usídleného v Česku. Ve spolupráci s nakladatelstvím Edika dali na sklonku loňského roku vzniknout více než třísetstránkové knize, která jako xeroxová kopie rozhodně nevypadá; váží dva a půl kilogramu a díky svému formátu i úpravě rozhodně obstojí i mezi coffee table books, tedy knihami, jež se pro potěchu oka rozkládají na stolku pro návštěvy. Představuje ojedinělou událost na knižním trhu, který ani jinak netrpí nedostatkem kvalitních titulů.

O zvířatech a lidech: proč je nejíst a jak jsou moudrá
Kateřina Kadlecová 18. června 2015 • 10:50

O zvířatech a lidech: proč je nejíst a jak jsou moudrá

Nejsou ta zviřátka nádherná?

Kniha se dočkala vlastního typu písma, sličné grafické úpravy, stříbrné ořízky, kovaných rohů… Vypadá to takhle napsané pompézně? Chyba lávky, je to vlastně uměřené a jako pocta velkému Ezopovi zcela odpovídající.

Autorka převyprávněného textu Marta Knauerová slouží myšlence nenápadně a oddaně, absolvent pražské AVU Atila Vörös se naopak rozmáchl k ilustracím, které mají blízko ke grafickému románu nebo ke grafickým povídkám, což sice nezní právě hezky, ale zrovna nemám po ruce přesnější termín.

Představu si uděláte, když si prohlédnete obrázky v přiložené galerii. Nečiňte tak ovšem na displeji mobilu, spíš na kvalitním mnohapalcovém monitoru. No nejsou ta zviřátka nádherná?

Severský vítr je krutý, ale s Tórovým kladivem z protivníka vymlátíte to správné hygge
Nekorektní a zábavná kronika našeho věku z pera Patrika Ouředníka: Od Adolfa k fousatcům

Marek DoušaVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější