nahoru

50. léta na ulicích Hong Kongu očima legendárního fotografa

Martin Mrázek 13. února 2019 • 13:03
50. léta na ulicích Hong Kongu očima legendárního fotografa
foto: Blue Lotus Gallery

V průběhu života nasbíral Fan Ho téměř tři stovky fotografických ocenění a stal se vzorem pro celou generaci asijských umělců. S fotografováním začal Fan Ho již v útlém věku. První pořádný fotoaparát ale dostal od otce až ve 14 letech. Fotoaparát Rolleiflex ho následně provázel po celou kariéru a zachytil na něj i unikátní momenty ze života v Hong Kongu v 50. letech minulého století. Svět, který se již dávno ztratil ve stínech mrakodrapů, naleznete v naší galerii.

Fan Ho je všeobecně známý spíše pro stylizované kompozice, v začátcích kariéry se ale soustředil především na pouliční fotografii. A právě nepříliš známé období umělcovi kariéry zkoumá nová výstava v hongkongské galerii Blue Lotus. Snímky pro ni vybral ještě samotný Fan Ho. V roce 2015 prošel své rozsáhlé archivy a vybral 50 negativů, které veřejnost nikdy nespatřila. Když o rok později ve věku 84 let umíral, bylo fotografovým posledním přáním, aby jeho rodina zajistila to, že výstava skutečně proběhne.

„Znala jsem ho především jako otce,“ říká Fan Hoova dcera Claudia. „Nikdy jsem s jeho kariérou nepřišla tolik do styku a tohle pro mě byla příležitost jak otce poznat i jako umělce. Celý ten proces byl léčivý, dal nám možnost být mu na blízku a uctít otcovu památku splněním jeho posledního přání.“

Díky nezměrnému talentu se prosadil i jako herec a režisér. Ale zatímco film vnímal prostě jen jako práci, fotografie zůstala jeho celoživotní vášní. Nemusel se v ní totiž přizpůsobovat představám filmových studií a na snímcích tak nalezneme dokonalý otisk jeho uměleckých představ.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.