Chcete vidět, jak moc se Čína změnila? Podívejte se na fotografie mladých žen | Reflex.cz
nahoru

Chcete vidět, jak moc se Čína změnila? Podívejte se na fotografie mladých žen

Daniel Baret11. února 2019 • 16:30
Chcete vidět, jak  moc se Čína změnila? Podívejte se na fotografie mladých žen
foto: Luo Yang

V souvislosti s Čínou se většinou hovoří o ekonomice, politice a oceánu výrobků, které vyváží do celého světa. Jenže v nejlidnatější zemi světa se v posledních 20 letech změnila k nepoznání i společnost. Poslední generace je moderní, daleko více touží po svobodě a má často stejné zájmy jako lidi na Západě. Toho využívá ve své práci i čínská fotografka Luo Jang (32).

Zaměřila se na dívky a mladé ženy, které fotografuje od roku 2007. A najednou máme před sebou úplně jiný obrázek, než který vidíme v televizi či na agenturních snímcích.

Kdysi byly čínské ženy hodně uzavřené, s cizinci moc nekomunikovaly (anglicky či jiným jazykem před 30 lety skoro nikdo nemluvil). Móda jim nic neříkala, protože nebylo co koupit. O lesbické lásce si mohly jenom nechat zdát, protože ještě v nedávné minulosti byli homosexuálové pronásledováni. I vztahy s chlapci byly na veřejnosti odtažité a velmi formální. Vše se ale změnilo.

Luo Jang už měla několik výstav v Číně i v Evropě a nejslavnější čínský umělec současnosti, Aj Wej-wej, ji označil za největší talent mezi fotografy říše středu.

Podívejte se na fotografie čínských dívek, které chtějí v podstatě to samé, jako dívky u nás.

Daniel Baret


Klíčová slova: fotogalerie, Čína, Luo JangDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější