Báječní muži na létajících strojích ve skvělém románu, Antoine de Saint-Exupéry mezi nimi | Reflex.cz
nahoru

Báječní muži na létajících strojích ve skvělém románu, Antoine de Saint-Exupéry mezi nimi

Vít Kremlička10. ledna 2019 • 18:11
Obálka románu K otevřenému nebi
Obálka románu K otevřenému nebi
• foto: 
Archiv nakladatelství Akropolis

Španělský romanopisec Antonio G. Iturbe v rozsáhlé historické epopeji K otevřenému nebi zachytil období rozmachu letectví jako technologické avantgardy a prvních transoceánských letů mezi Evropou a Novým světem v první polovině minulého století. Hlavními hrdiny jsou „báječní muži na létajících strojích“: kamarádi Henri Guillaumet, Jean Mermoz a čtenářstvu dobře známý pilot-spisovatel „Tony“ Antoine de Saint-Exupéry, autor proslulých knih Malý princ, Noční let nebo Citadela.

Geneze Tonyho knih tvoří ústrojnou součást Iturbeho románu, tímto také životopisného, nejen historického a dobrodružného. Jeho vypravěčská metoda je účinná: beztvaré dějiny oživuje několika skutečnými postavami a touto realizací zesiluje umělecké působení.

Ústřední i epizodní postavy jsou detailně propracované. Stejně jako v Iturbeho vůbec prvním a nejúspěšnějším románu Osvětimská knihovnice (stejně jako K otevřenému nebi česky vydaném v překladu Štěpána Zajace nakladatelstvím Akropolis) mají svoji funkci ve vyprávění citace dalších literárních děl, aluze, jejich vkomponování do děje. V takové míře užíval podobné fragmenty argentinský spisovatel Jorge Luis Borges, pro nějž byla „kniha v knize“ mnohdy motivem vyprávění. Proč se tento prvek využívá? Především jako ironické utahování si ze scholastické veleučenosti a z odkazování na jiné autority, ze schovávání se za jejich sukně a jako výsměch „učenému nevědění“ akademických bláznů.

Bigotní katolický kněz, politik, ale také kolaborant Jozef Tiso pohledem amerického …

Nad španělským románem slunce nezapadá

Iturbeho letci jsou hédonisté k pohledání: milovníci dobrého jídla, pití, tabáku, krásných žen a svazků svobodných, mimomanželských i nezávazně manželských – prostě Francouzi. Nejvíce však milují létání jako své poslání. Létají – a občas padají.

Tato linka vypravěčské alegorie letu jako symbolického vzmachu člověka s občasným problesknutím literární ironie tvoří ideový plán šestisetstránkového románu. Všichni tři hrdinové umírají při letu – pod nebesy... Antonio G. Iturbe má všechno ošéfováno: postavy, děj, detaily, historické i politické souvislosti. Vyváženost děje činí z románu K otevřenému nebi dílo čtenářsky vděčné, nenuceně vzdělávající, umělecky působivé.

Není divu, že v domovském Španělsku získal jedenapadesátiletý autor za svůj nejnovější počin ocenění nakladatelství Planeta za nejlepší román roku 2017.

Přicházíme s nabídkou nekvalitního sexu: 10 nejhorších sexuálních scén v české…
10 nejlepších seriálů poslední dekády a důvody, proč je rozhodně nesmíte propásnout

Vít KremličkaMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější