Rizikové faktory: Výstava projektu Courage ukazuje opozici v socialistickém bloku | Reflex.cz
nahoru

Příběhy opozice z dob socialismu ve východním bloku. Výstava Rizikové faktory ukazuje zapomenuté hrdiny

red25. září 2018 • 15:10
Příběhy opozice z dob socialismu ve východním bloku. Výstava Rizikové faktory ukazuje zapomenuté hrdiny
foto: Courage

Každé drama i každá doba mají své hrdiny. Některé z nich jejich současníci oslavují, jiné se snaží vymazat z paměti. Příběhy těch druhých, kteří působili a žili v bývalém socialistickém bloku ve východní Evropě, tak jak se zachovaly v různorodých sbírkách a archivních fondech, představí výstava Rizikové faktory a filmový festival Courage-Parevo v rámci projektu Courage.

„Projekt Courage představuje zajímavou směs akademické a popularizační práce, snažíme se jím zmapovat a zviditelnit fondy a sbírky opoziční kultury v zemích východního bloku. Nejde nám ale jen o klasické disidentské aktivity, zajímají nás i různé skupiny vymezující se vůči systému a jejich praktiky,“ popisuje Miroslav Michela, který má na starosti českou část mezinárodního projektu Courage.

V rámci mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Courage-Parevo bude možné zhlédnout snímky, které vysvětlí třeba to, proč se na zdech polských měst v 80. letech začali objevovat oranžoví trpaslíci nebo jak se před rokem 1989 žilo gayům v Maďarsku. „Za sebe můžu doporučit rumunský film Chuck Norris versus komunismus, který se velmi napínavě a poutavě vrací k tématu nelegální videodistribuce v Rumunsku Ceauşescovy éry. Slavil úspěch na mnoha zahraničních přehlídkách,“ doplňuje festivalová produkční Tereza Dvořáková. A samozřejmě bude k vidění i podobně triumfující litevský snímek Mistr a Taťána o rebelujícím géniovi fotografie Vitasi Luskusovi.

Kandidáti do Senátu v druhém kole: Prezidentští uchazeči, těžké váhy politiky i překvapení

Program festivalu a výstava

Festival proběhne od 30. 9. do 5. 10. 2018 na pražské FFUK, v kině Ponrepo, Knihovně Václava Havla a v dejvické Klubovně. Na všechny projekce je vstup zdarma, ale mají omezenou kapacitu, vhodná je proto rezervace. Tady najdete program.

Že archivní sbírky mohou být něčím živým, co má příběh, švih i přitažlivost, dokazuje putovní výstava Rizikové faktory: Sbírky kulturní opozice. Před Prahou navštívila již Budapešť a Varšavu a nabízí příběhy z dějin kulturní opozice ve východní Evropě i objekty ze sbírek sdružených pod projektem Courage.

Putovní část doplní v pražské expozici vzácné artefakty z knihovny Libri prohibiti a sbírek Československého dokumentačního střediska uložených v Archivu Národního muzea, jako jsou například jedinečná maketa bytového divadla Vlasty Chramostové, originální přístroje na rozmnožování tiskovin a samizdaty. Výstava proběhne od 26. 9. do 28. 10. 2018 v prostorách Národního památníku na Vítkově.

Jsem prý moc hezká i tlustá, už to ale není mužský svět, říká moderátorka a hráčka…
Krvavý převrat v Chile svrhnul marxistickou vládu a vynesl k moci generála Pinocheta

redMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější