nahoru

Tajný útěk Lany Del Rey, návraty Parov Stelar a hodně žárů. Statisícový Sziget se pořádně rozjel

Oliver Adámek 11. srpna 2018 • 18:46
Tajný útěk Lany Del Rey, návraty Parov Stelar a hodně žárů. Statisícový Sziget se pořádně rozjel
foto: Rockstar photographers

Sziget festival má za sebou první tři dny, a zejména ten třetí z nich byl pořádně nabitý. Na Ostrově svobody v pátek postupně zahráli The Kooks, Parov Stelar i asi hlavní letošní hvězda Lana Del Rey. Ta pak kvůli náporu fanoušků před backstagí musela prchnout z areálu dost netradičním způsobem. Koncerty ale nejsou zdaleka to jediné, co na Sziget každoročně přiláká statisíce fanoušků.

Samotný areál festivalu působí spíš jako městský stát. Babylon, ve kterém si ale víceméně všichni rozumí. A tak se vám třeba jako mně může stát, že ve frontě u vchodu potkáte Íránce, který se přistěhoval do Maďarska a má v Budapešti zubařskou ordinaci, o kus dál za vás jídlo zaplatí Ir, mezi tím vším sem tam slyšíte češtinu a slovenštinu a hlavně je ze všech světových stran neustále slyšet hudba.

Kousek od hlavní stage pak narazíte na táborák, kde celé večery někdo zpívá a hraje na kytaru. Hned vedle probíhají akrobatické kreace na velkém sklápěcím pódiu, na druhé straně ostrova v Cirque du Sziget zase každý večer skupiny z různých zemí rozpalují ohňové show.

Ostrov jako vysněný svět?

„Soros je zlo? Ale ne, špatná stránka,“ listuje Biblí maďarský komik na Magic mirror stagi – každovečerním domově stand-up komedie. Narážky na maďarskou politiku, jíž v minulém roce dominovala rozsáhlá kampaň premiéra Orbána proti finančníkovi Georgi Sorosovi, nejsou zas tak časté. Přesto je na Szigetu, až symbolicky ležícím přímo uprostřed kosmopolitní Budapešti, kontrast vůči konzervativnímu zbytku Maďarska viditelný a v lecčem zajímavý.

Asi jako na málokterém jiném festivalu svého formátu je totiž na Szigetu hodně slyšet slova jako lidská práva, tolerance nebo udržitelný rozvoj. Boj proti rasismu či za ekologičtější život nicméně vůbec nepůsobí kýčovitě, fanoušci nadšeně nosí barevné bannery s nápisy „Green planet“ nebo „Human rights“ a festival sám se nakonec snaží být příkladem toho, jak by svět v původním duchu zelených hnutí mohl vypadat – všude je uklizeno, odpad se třídí a plastová brčka byste hledali marně nejspíš i ve VIP zóně.

Skoromaďarští Parov Stelar a utíkající Lana

Co se týká samotné hudby, dá se říct, že program v prvních třech dnech postupně eskaloval. Po rapovém rozjezdu prvního dne se Stormzym a Kendrickem Lamarem přišli ve čtvrtek skvělí Gorillaz, jejichž energický frontman Damon Albarn ve vytahaném triku a džínách ukázal, jak vypadá úzký kontakt s fanoušky – když se za nimi nakláněl přes zábradlí pod pódiem, musela jej ochranka zezadu chytat za kalhoty, aby do davu nespadl.

Na vedlejším pódiu ale už v půlce jejich setu začal excelovat neskutečný Seasick Steve. Sedmasedmdesátiletý kytarista rozproudil dav snad víc než někteří headlineři a potvrdil, že se o něj letos evropské festivaly nepřetahují nadarmo. Druhý den tak se vším všudy zahnal možné menší rozpaky z prvního večera, které byly vyvolané především zpožděným a zkráceným vystoupením Kendricka Lamara.

V páteční podvečer si už ostrov podmanili britští The Kooks. Příležitostní předskokani Rolling Stones navíc před koncertem poskytli Reflexu jako jednomu ze tří médií z celého festivalu rozhovor, na který se můžete těšit v nejbližších dnech. Po nich a po superbarevné freedom party s deseti tisíci szigetovými bannery úřadovala rakouská elektroswingová formace Parov Stelar. Její trumpetista v promlkách mezi hity přiznal, že kapela v posledních dvou letech hrála víckrát v Budapešti než ve všech rakouských městech dohromady – a že vážně bylo znát, jak moc jsou Parov Stelar v Maďarsku doma.

O půl desáté v noci pak přišla na řadu hlavní headlinerka večera Lana Del Rey. Podobně jako na českém Aerodromu si připravila bohaté kulisy s palmami a houpačkami. Do atmosféry Szigetu se svými melancholickými hity možná zas tolik nezapadala, její fanoušci ale mohli být se show spokojeni. Pár desítkám z nich to nicméně nestačilo, a tak se po koncertu shromáždili před výjezdem z backstage a čekali, až bude Lana se svou produkcí opouštět festival. Její tým proto nechal vyklidit novinářské centrum ležící ze strany u hlavní stage, kudy nakonec hvězda i s kapelou mohla projet.

Sziget se blíží do své poloviny, většina hlavních hvězd ale má teprve přijít na řadu. Arctic Monkeys, Shawn Mendes, Kygo či Dua Lipa tak můžou za to, že na některé dny už zbývají jen kusy vstupenek, pokud není (jako třeba na pondělí) vyprodáno úplně. Na reflex.cz i v příštích dnech najdete reportáže, galerie i exkluzivní rozhovory přímo z Ostrova svobody!Klíčová slova: Sziget, festivalDiskuse ke článku