nahoru

Značka Primeros, PET lahev i šperky k záhadnému rukopisu z 15. století. To jsou vítězové Czech Grand Design 2017

ČTK28. března 2018 • 09:16
Značka Primeros, PET lahev i šperky k záhadnému rukopisu z 15. století. To jsou vítězové Czech Grand Design 2017
foto: Eva Fornálová

Hlavním vítězem cen Czech Grand Design 2017 pro nejlepší tuzemské designové tvůrce se dnes stala šperkařka Nastassia Aleinikava. Původem běloruská designérka šperků, která dlouhodobě tvoří a žije v Praze, byla na ceny nominovaná již několikrát. Dnes zvítězila i v kategorii šperku, porota ji ocenila za kolekci inspirovanou záhadnou knihou z 15. století a za extravagantní kolekcí brýlí Utopie. Porotci ocenili také design PET lahve, novou podobu značky Primeros, recyklovanou módu či obnovenou značku skla.

Spolu s hlavní vítězkou si cenu z dnešního ceremoniálu odneslo dalších osm tvůrců, značek či výrobců. Podobu ceny vytváří vždy loňský Grand designér, letos ji navrhlo studio deForm. Ocenění dostali kovovou krabičku s tlačítkem, která v sobě ukrývá desítku zvukových stop. Jedna z nich - potlesk publika - vznikla dnes při zaznění jména každého laureáta. "Chtěli jsme zachytit atmosféru a emoci předávání cen Czech Grand Design. Tahle kovová krychle umožní vítězi vrátit se zpátky a vychutnat si ten okamžik znovu nebo ho postrčí správným směrem ve chvíli tvůrčí krize," uvedli Václav Mlynář a Jakub Pollág ze studia deForm.

Trofej pro Designérku šperku roku a také pro absolutní vítězku cen vynesla v Česku usazené tvůrkyni kolekce šperků Voynichův rukopis. Autorka se k jejímu vytvoření inspirovala záhadnou ilustrovanou knihou, která je napsaná neznámým písmem v neznámém jazyce a pochází z první poloviny 15. století. Rukopis je předmětem zájmu mnoha vědců různých disciplín, kromě neznámého textu obsahuje množství ilustrací z oblasti botaniky, astronomie, kosmologie či farmakologie. Je pojmenována po Wilfridu Voynichovi, americkém obchodníkovi polsko-litevského původu, jenž rukopis získal v roce 1912. Dnes ho má Yaleova univerzita.

Nejlepší designéři za rok 2017 se představují na festivale Best of: od 22. do 25. března 2018 ve SmetanaQ. Nejlepší designéři za rok 2017 se představují na festivale Best of: od 22. do 25. března 2018 ve SmetanaQ.Foto Eva Fornálová

Nová PET lahev

Designérem roku se již podruhé stal Jan Čapek, který zkoumá možnosti plastu jako výrobního materiálu. Po nafukovacích hračkách z roku 2013 mu letos vynesla cenu PET lahev pro minerální vodu Fatra vytvořená speciální technologií. V kategorii grafický designér roku zvítězila trojice Tomáš Brousil, Matěj Chabera a Jakub Korouš, kteří stáli za novou vizuální identitou značky Primeros.

Nejlepším fotografem roku je Václav Jirásek za fotografie pro MFF Karlovy Vary, kalendář B.K.S. Herectví a také značku Metráž. Jirásek si ocenění odnesl po řadě nominací i finálových umístění z předchozích let.

Cena pro Výrobce roku připadla znovuobnovené značce Rückl. Nejlepší módní designérkou byla zvolena Lenka Vacková, akademii zaujala její recyklovaná kolekce oděvů a koberců z odpadního textilu. Do síně slávy byl uveden pedagog, sklář a umělec Václav Cigler.

Přehled oceněných cenami Czech Grand Design 2017:

Absolutní vítěz, Grand designér roku - Cena Erste Premier:

Nastassia Aleinikava

Designér roku - Cena Ministerstva kultury ČR:

Jan Čapek - PET lahve pro minerální vodu (Fatra)

Módní designér roku:

Lenka Vacková - recyklovaná kolekce (ve spolupráci se značkou Klatex)

Designér šperku roku:

Nastassia Aleinikava - kolekce šperků Voynichův rukopis, kolekce brýlí Collection#3 - Utopie

Grafický designér roku:

Tomáš Brousil, Matěj Chabera a Jakub Korouš - vizuální identita, logotyp a balení pro značku Primeros

Fotograf roku:

Václav Jirásek - fotografie pro 52. ročník MFF Karlovy Vary, fotografie pro kalendář B.K.S. Herectví, fotografie pro značku Metráž

Ilustrátor roku:

Jan Šrámek - ilustrace pro knihu Zvláštní okolnosti (PageFive, FaVU VUT v Brně, PAF Olomouc), ilustrace pro výstavu Paneland, největší československý experiment

Objev roku:

GEOMETR - kolekce autorského textilu Kontrasty a kontexty

Výrobce roku:

Rückl - kolekce České nebe (Rony Plesl) a celkový relaunch značky

Síň slávy:

Václav Cigler

ČTK
Diskuse ke článku