nahoru

Geniální optická iluze, která využívá šeď a stejnost paneláků. Podívejte se na kouzelnou proměnu litevských umýváren

Tereza Stonišová19. března 2018 • 07:00
Geniální optická iluze, která využívá šeď a stejnost paneláků. Podívejte se na kouzelnou proměnu litevských umýváren
foto: Gyvagrafika

Grafické studio Gyva, které vytváří především dekorativní nástěnné malby a tapety. A nyní se stal hitem jejich nápad aplikovaný v litevském městě Kaunas, kde vliv sovětské éry je stále více než patrný. Co v Gyva udělali? Jednoduše vzali motiv notoricky známý pro zevnějšek panelákových budov, a dostali jej do interiéru. Vtipným a neotřelým způsobem.

Studio totiž dostalo úkol, který si říkal o výzvu: zajímavým způsobem přetvořit toalety ve známé kaunaské kavárně, aniž by ovšem vybourali hnědé nevzhledné kachlíky, které již na místě byly. A tak se designéři rozhodli vyfotografovat kaunaskou typickou budovu – blok panelových budov – a přenést jej dovnitř do umýváren. Výsledek by se dal popsat jako dokonalá iluze, protože nyní vnitřek působí, jako kdybyste stáli venku před paneláky a hleděli jejich obyvatelům do oken.

„Litva většinou zanedbává péči o veřejné prostory,“ uvedl jeden z kreativců studia. „Většina lidí žije v těch nejčistších obydlích, ovšem jakmile vyjdou ven, situace se zcela otočí. Schody, trávníky či další veřejná prostranství jsou okázale ignorována. I proto jsme se rozhodli vzít zevnějšek, a přemístit jej dovnitř,“ uvedl architekt nápadu. U kaunaských designérů se nyní díky nápadu netrhnou dveře – podobnou „výzdobu“ si teď žádá mnoho Litevců.

Přísně utajované fotografie Sovětského svazu se našly, 30 tisíc negativů našla náhodou…
Šílené léčebné metody minulého století, které už naštěstí vymizely. Podívejte se
Babiš je osmdesátiprocentní komouš. Bude dvacetiprocentní Japonec?
Jiří X. Doležal 16. března 2018 • 20:48

Babiš je osmdesátiprocentní komouš. Bude dvacetiprocentní Japonec?

 

 

 



Klíčová slova: Litva, Kaunas, výzdoba, design, toalety, panelák



Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější