nahoru

Geniální optická iluze, která využívá šeď a stejnost paneláků. Podívejte se na kouzelnou proměnu litevských umýváren

Tereza Stonišová 19. března 2018 • 07:00
Geniální optická iluze, která využívá šeď a stejnost paneláků. Podívejte se na kouzelnou proměnu litevských umýváren
foto: Gyvagrafika

Grafické studio Gyva, které vytváří především dekorativní nástěnné malby a tapety. A nyní se stal hitem jejich nápad aplikovaný v litevském městě Kaunas, kde vliv sovětské éry je stále více než patrný. Co v Gyva udělali? Jednoduše vzali motiv notoricky známý pro zevnějšek panelákových budov, a dostali jej do interiéru. Vtipným a neotřelým způsobem.

Studio totiž dostalo úkol, který si říkal o výzvu: zajímavým způsobem přetvořit toalety ve známé kaunaské kavárně, aniž by ovšem vybourali hnědé nevzhledné kachlíky, které již na místě byly. A tak se designéři rozhodli vyfotografovat kaunaskou typickou budovu – blok panelových budov – a přenést jej dovnitř do umýváren. Výsledek by se dal popsat jako dokonalá iluze, protože nyní vnitřek působí, jako kdybyste stáli venku před paneláky a hleděli jejich obyvatelům do oken.

„Litva většinou zanedbává péči o veřejné prostory,“ uvedl jeden z kreativců studia. „Většina lidí žije v těch nejčistších obydlích, ovšem jakmile vyjdou ven, situace se zcela otočí. Schody, trávníky či další veřejná prostranství jsou okázale ignorována. I proto jsme se rozhodli vzít zevnějšek, a přemístit jej dovnitř,“ uvedl architekt nápadu. U kaunaských designérů se nyní díky nápadu netrhnou dveře – podobnou „výzdobu“ si teď žádá mnoho Litevců.

 

 

 Klíčová slova: design, toalety, výzdoba, panelák, Litva, KaunasDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.