Natočte tu hrůzu, prosila matka obětí z Utoyi. Stalo se. Norové zfilmovali řádění Anderse Breivika | Reflex.cz
nahoru

Natočte tu hrůzu, prosila matka obětí z Utoyi. Stalo se. Norové zfilmovali řádění Anderse Breivika

Tereza Spáčilová21. února 2018 • 13:41
Režisér Eric Poppe popisuje svůj film Utøya 22. juli o masakru Anderse Breivika na norském ostrově
• video: 
Tereza Spáčilová

72 minut čiré hrůzy „zpestřované“ pocity údivu, že pomoc nepřicházela tak neuvěřitelně dlouho: mrazivě doslovná „rekonstrukce“ masakru, jenž se odehrál 22. července na norském ostrově Utoya, paralyzovala festival Berlinale. I ti nejcyničtější z novinářů zůstávali po projekci filmu Utøya 22. juli tiše sedět a snažili se pochopit, čeho se právě dobrovolně stali svědky.

Zatímco uměleckou sílu snímku natočeného na jeden jediný kontinuální záběr nikdo nezpochybňoval, téma, resp. fakt, že si ho vůbec někdo „dovolil“ zpracovat, vyvolává na kulturní scéně bouřlivé debaty. Jedni s povděkem kvitují, že se Erik Poppe rozhodl zaměřit na oběti a celou tragédii podat výhradně jejich (k smrti vyděšenýma) očima, jiní ho viní z necitlivosti, filmu přezdívají „pornografie násilí“ a ptají se, proč diváka vystavovat tak extrémnímu emočnímu nepohodlí.

Kus Breivika má každý z nás v sobě
Lubomír Heger 16. dubna 2012 • 22:44

Kus Breivika má každý z nás v sobě

Podle dalších hlasů je navíc ještě příliš brzy na to, aby se filmaři pouštěli do interpretace událostí starých několik let. „Jenže jak stanovit, kdy už brzo není, resp. kdy nastává čas vhodný k otvírání starých jizev? A lze to vůbec?“ ptá se rodák z Osla, jenž zažil ve stejný den ještě jeden teroristický útok – přímo v centru města.

Breivik, pamatujte si to jméno

„22. červenec představuje pro Nory navždy bolavé místo. Přesto jsem se nemohl zbavit pocitu, že hrůznost celé události postupně bledne. A že ty, kdo by si naši pozornost zasloužili nejvíc, přeživší a pozůstalé po obětech, zastiňuje Breivik svými excesy a výroky. To bylo něco, co jsem nemohl ignorovat,“ vysvětluje Poppe, proč teroristu odsouzeného za vraždu 69 mladých lidí spatříme jen jako rychle se mihnuvší stín. Nepojmenovaný stín, mimochodem.

Označili mě za hyenu, ale dokument o Katce napravuje svět. Pouští ho dětem, říká …

„Lidé v Norsku Breivikovo jméno neradi vyslovují nahlas. Věří, že ho nejvíc vytrestá, když bude zcela zapomenut. Kdo s tímto postojem paradoxně nesouhlasí, jsou sami přeživší z Utoyi. Ten vrah měl jméno a byl to člověk, lidská bytost jako vy nebo my. Přesně tohle musíme mít neustále na paměti.“

Sám režisér Breivikovo jméno vynechal, název filmu i titulky vysvětlující základní fakta nicméně nikoho nenechají na pochybách, s kým má tu čest. Použité příběhy jsou fiktivní, přesto vycházejí z reálných výpovědí, jež Poppe citlivě vyslechl a převyprávěl.

Uttoya tak sice má něco jako hlavní hrdinku, tu však autor stvořil jenom proto, abychom se jejím prostřednictvím mohli pohybovat peklem ostrova a poznávat další aktéry tragédie: v reálném čase a s neodbytným pocitem, že to, co vidíme, se děje i nám.

Přísně tajné

„Některé prožitky jsou slovy nesdělitelné. A právě tady může nastoupit film coby nástroj, jenž dokáže evokovat emoce jen za pomoci obrazů. Utoyu jsem natočil, abych se poklonil obětem a aby lidé aspoň trochu pocítili to co ony. Pak už jim totiž paměť nikdo a nic nevymaže,“ říká Poppe, jenž film točil takříkajíc v utajení – to aby ho nikdo nemohl nařknout ze senzacechtivosti.

Skvělé spojení umění a techniky: Roztančené kovové válce vytváří pohyblivé sochy během…

Dokonce ani herci na castingu nevěděli, do jakého projektu se hlásí. „Prozradil jsem jim to, až když roli dostali, a i pak měli čas na rozmyšlenou: mohli s klidným srdcem odmítnout. Neudělal to nikdo,“ konstatuje režisér, jenž by prý bez požehnání spolupracujících přeživších nezveřejnil ani záběr.

„Našli se pochopitelně i tací, kteří s natáčením nesouhlasili. Matka jedné zastřelené dívky řekla, že ona osobně mě nikdy nepodpoří, ale bude můj film respektovat pod jedinou podmínkou: ukážu tu hrůzu. Bez přikrášlování nebo zjemňování, takovou, jaká byla. Snažil jsem se tím řídit.“

Doktor “Smrt” představuje Sacro. Sebevražedná budka vás zabije do pěti minut
17 mrtvých na Floridě. Vyloučený student si postavil žáky a učitele na chodbu, pak je …

Tereza SpáčilováVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější