Assange riskuje v Jihlavě. Podívejte se na trailer dokumentu o otci WikiLeaks | Reflex.cz
nahoru

Assange riskuje v Jihlavě. Podívejte se na trailer dokumentu o otci WikiLeaks

Kateřina Kadlecová28. října 2017 • 18:00

„Bylo mi jasné, že Julian Assange bude zuřit,“ řekla oscarová režisérka Laura Poitrasová britskému deníku Guardian o svém loňském celovečerním dokumentu Risk. Ve středoevropské premiéře ho uvidí diváci MFDF Jihlava dnes večer, vy se prozatím podívejte na jeho trailer.

Risk vznikal šest let, které režisérka strávila v bezprostřední blízkosti Juliana Assange v jeho azylu na ekvádorské ambasádě. Dnes třiapadesátiletá Laura Poitrasová již obdržela Oscara za svůj předchozí film Citizenfour (2015), věnovaný Edwardu Snowdenovi, a právě ten jí k zakladateli WikiLeaks otevřel dveře a získal jí jeho důvěru. Natočila tedy Risk a uvedla ho loni na festivale v Cannes, ale později snímek přestříhala a z pozitivního portrétu se stala rozporuplná studie Assangeovy sebestřednosti, mesiášského komplexu, panovačnosti a do jisté míry ignorance (jakou předvedl kupříkladu v otázce oněch žen, které jej obžalovaly ze sexuálního obtěžování a znásilnění). A podle Guardianu je tenhle snímek úplně jiný než Citizenfour: „Místy připomíná černou komedii – způli Kancl, způli Brass Eye.“

Jak to bylo s Trumpem: Jihlava představuje šest zbrusu nových amerických dokumentů -…

Poitrasová přitom začínala točit jako Assangeova obdivovatelka: „Myslím, že lidé kolem WikiLeaks dělali velmi náročnou novinařinu, jaká se od 11. září dlouho, dlouho nedělala,“ řekla letos před prázdninami Guardianu. „Mainstreamová média se zřekla odpovědnosti a přestala klást nepříjemné otázky po tom, co se dělo během okupace Iráku a Afghánistánu. WikiLeaks statečně odváděli zásadní práci. Zajímalo mě, jaký bude mít globální dopad. Takže jsem si od projektu Risk dost slibovala...“

Zakladatel WikiLeaks Assange tvrdí, že Clintonovou sponzorují příznivci Islámského státu

Mimochodem, v aktuálním Reflexu č. 43 si rozhodně přečtěte pětistránkovou reportáž Ivy Roze s názvem Balíček od Snowdena. Dozvíte se více o práci investigativních novinářů i o vztahu světoznámého whistleblowera a režisérky Poitrasové. A zjistíte, jak je možné, že se krabice s tajnými dokumenty o americké vládě tři dny válela na schodech u newyorského bytu Iviny kamarádky.

 
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější