nahoru

Assange riskuje v Jihlavě. Podívejte se na trailer dokumentu o otci WikiLeaks

Kateřina Kadlecová 28. října 2017 • 18:00
Video se připravuje ...
Risk
• video: 
Archiv MFDF Ji.hlava

„Bylo mi jasné, že Julian Assange bude zuřit,“ řekla oscarová režisérka Laura Poitrasová britskému deníku Guardian o svém loňském celovečerním dokumentu Risk. Ve středoevropské premiéře ho uvidí diváci MFDF Jihlava dnes večer, vy se prozatím podívejte na jeho trailer.

Risk vznikal šest let, které režisérka strávila v bezprostřední blízkosti Juliana Assange v jeho azylu na ekvádorské ambasádě. Dnes třiapadesátiletá Laura Poitrasová již obdržela Oscara za svůj předchozí film Citizenfour (2015), věnovaný Edwardu Snowdenovi, a právě ten jí k zakladateli WikiLeaks otevřel dveře a získal jí jeho důvěru. Natočila tedy Risk a uvedla ho loni na festivale v Cannes, ale později snímek přestříhala a z pozitivního portrétu se stala rozporuplná studie Assangeovy sebestřednosti, mesiášského komplexu, panovačnosti a do jisté míry ignorance (jakou předvedl kupříkladu v otázce oněch žen, které jej obžalovaly ze sexuálního obtěžování a znásilnění). A podle Guardianu je tenhle snímek úplně jiný než Citizenfour: „Místy připomíná černou komedii – způli Kancl, způli Brass Eye.“

Poitrasová přitom začínala točit jako Assangeova obdivovatelka: „Myslím, že lidé kolem WikiLeaks dělali velmi náročnou novinařinu, jaká se od 11. září dlouho, dlouho nedělala,“ řekla letos před prázdninami Guardianu. „Mainstreamová média se zřekla odpovědnosti a přestala klást nepříjemné otázky po tom, co se dělo během okupace Iráku a Afghánistánu. WikiLeaks statečně odváděli zásadní práci. Zajímalo mě, jaký bude mít globální dopad. Takže jsem si od projektu Risk dost slibovala...“

Mimochodem, v aktuálním Reflexu č. 43 si rozhodně přečtěte pětistránkovou reportáž Ivy Roze s názvem Balíček od Snowdena. Dozvíte se více o práci investigativních novinářů i o vztahu světoznámého whistleblowera a režisérky Poitrasové. A zjistíte, jak je možné, že se krabice s tajnými dokumenty o americké vládě tři dny válela na schodech u newyorského bytu Iviny kamarádky.

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.