nahoru

Bezstarostnost: Vychazí pravdivá sonda do života lidí dnešní Evropy

Alena Svozilová15. června 2017 • 09:30
Karine Tuilová -  Bezstarostnost.
Karine Tuilová - Bezstarostnost.
• foto: 
Profimedia.cz

Nakladatelství Garamond mělo šťastnou ruku, když zakoupilo práva na překlad skvělého románu pětačtyřicetileté francouzské prozaičky Karine Tuilové Bezstarostnost (L´ insouciance, Gallimard 2016). Kniha se dostala do finále Goncourtovy ceny, získala 1. cenu francouzských knihkupců a další ocenění. Autorka osobně diskutovala na pražském květnovém Světě knihy s návštěvníky a v rozhovoru v ČT 24 prohlásila o současném světě, že bezstarostnost už skončila. Renomovaná francouzská spisovatelka nachází své hrdiny v reálném životě a intenzivně vnímá násilí, které nás obklopuje a ničí mezilidské i intimní vztahy.

Román má pevnou dějovou osnovu: Francouzský důstojník Romain Roller, traumatizovaný několikaletou službou v Afghánistánu, se po návratu těžko zařazuje do normálního života. Francois Vély, významný obchodník v oblasti telekomunikací, je mediálně lynčován pro rasistický postoj, to podkope jeho kariéru. Hledá proto nové obchodní možnosti v Iráku, tam je však zadržen a následně krutě zabit. Jeho přítel z dětství Osman Diboula, původem z Pobřeží slonoviny, naopak získává významné politické postavení. Hlavní ženskou postavou je novinářka Marion, manželka Vélyho, která po smrti manžela začíná nový vztah s Rollerem.

Teorie spiknutí: Lži století, jejichž pozadí znají jen zasvěcení
JAROSLAV ŠAJTAR 8. června 2017 • 10:06

Teorie spiknutí: Lži století, jejichž pozadí znají jen zasvěcení

Autorka se nevyhýbá žádnému ožehavému tématu doby (rasismus, antisemitismus, sociální otázky, bezcitnost, celková brutalita života). Jednoduchým, ale vytříbeným jazykem mistrně proniká až na dno existenciální situace člověka. Obnažuje krutou pravdu: žijeme uprostřed neustálého ohrožení, přesto nebudeme nikdy připraveni na hrůzné zážitky, vidět na kusy rozstříleného kamaráda, cítit pach lidské krve, a zaskočí nás i vlastní stáří. „Nikdo nechce zemřít, to je jediné, co naučí válka.“

Samuel L. Jackson doporučuje: Komiksový Truchlivý amoret pražský, pochlastávající s …

Bezstarostnost je společenský román ze současnosti, po jakém se v Česku už dlouhá léta volá. Je pravdivou sondou do života lidí dnešní Evropy. Autorka vnímá krutost a násilí, a přitom čtenáře neděsí; bere na sebe spíš roli lékaře, který naslouchá, diagnostikuje a zároveň se snaží pomoci. Psychiatr léčící Romaina říká: „Většina lidí hledá pohodlí, nechce riskovat, protože má strach ze změny a z neúspěchu, ale největší strach by měli mít ze života zmařeného.“

Bezstarostnost dětství a radost ze života je v člověku zažitými krutostmi navždy zničena, ale nezbývá než znovu začít. Člověk musí mít odvahu vrátit se do normálu, navzdory zraněním tělesným i duševním. „Je třeba žít,“ opakují si v závěru dva hlavní hrdinové bezpočtukrát jako v litaniích. Možná tato zprvu prázdná slova nakonec rozžehnou jiskru života ve zničených duších.

Ztopořené surreálno: Parádní erotický komiks
Ivan Adamovič 13. května 2017 • 14:25

Ztopořené surreálno: Parádní erotický komiks

Stalinova dcera: Pohnutý život potomka sovětského diktátora
JAROSLAV ŠAJTAR 11. května 2017 • 11:07

Stalinova dcera: Pohnutý život potomka sovětského diktátora

Alena Svozilová
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
22,250
29,260
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější