nahoru

Nejkrásnější knihovny světa: Futuristická stavba v Číně mění zažitá pravidla

Martin Mrázek4. října 2016 • 14:58
Nejkrásnější knihovny světa: Futuristická stavba v Číně mění zažitá pravidla
foto: XL Muse

Architekti ze studia XL Muse si přáli, aby měli návštěvníci ihned po otevření dveří pocit, že se ocitli v jiném světě. A dle ohlasů, které na své dílo nyní dostávají, se jim to zdá se povedlo. Knihovna v čínském městě Yangzhou si vysloužila chválu od odborníků i laiků z celého světa.

 

Již samotná hala dokáže vyrazit dech. Klenutý strop zdobí dlouhé řady knih a černá podlaha je dokonale vyleštěná tak, aby se v ní vazby tiskovin odrážely. Hlavní architekt Li Xiang tím chtěl navodit atmosféru blízkých řek, a mostů, které přes ně vedou. Zdánlivě nikdy nekončící tunel by pak měl ve čtenáři vyvolat touhu po pátrání ve hlubinách zdejšího oceánu vědomostí. Celá knihovna je osvětlena jen velmi decentně, díky čemuž by měli návštěvníci dostat náladu na literární dobrodružství. 

"Pocit tajemna, který knihovna vyvolává, pomáhá lidem užít si radost z četby," věří Li Xiang. Souhlasíte s ním? Uvítali byste podobnou knihovnu i v České republice?Klíčová slova: architektura, knihy, Čína, knihovnaDiskuse ke článku