nahoru

Příběh opravdového Kryštůfka Robina a Medvídka Pú

Martin Mrázek 30. srpna 2016 • 16:30
Příběh opravdového Kryštůfka Robina a Medvídka Pú
foto: New York Public Library

Alan Alexander Milne byl již uznávaným spisovatelem, když se mu 21. srpna 1920 narodil jeho jediný syn. Přesto mu ale novorozený Christopher Robin převrátil naruby jak osobní tak i profesní život. K jeho prvním narozeninám mu dal totiž plyšového medvídka. Toho malý chlapec pojmenoval Edward a právě on se společně s opravdovou medvědicí Winnie z londýnské zoo stali předlohou pro jednu z nejoblíbenějších sérií dětských knih všech dob. Ta se stala spisovatelovým nejúspěšnějším dílem a přinesla mu celosvětový věhlas.

Medvídek Pú se poprvé objevil v básni zveřejněné v roce 1924 v časopise Punch a do literárního světa ho brzy následovaly i další oblíbení plyšáci malého Christophera - Ijáček, Prasátko, či klokanice Kanga. Malého chlapce příběhy bavily a měl radost z toho, že je čtou i ostatní děti. Spolužáci ho ale postupem času začali kvůli Medvídkovi Pú zesměšňovat, a tak začal dospívající Christopher své slávy litovat a knihy nesnášet.

Robin nakonec vystudoval v Cambridge a po 2. světové válce, ve které sloužil jako inženýr u letectva, si vzal svou sestřenici Lesley de Selincourt. Společně si otevřeli knihkupectví a snažili se žít stranou veřejného zájmu. Milne občas navštěvoval svou matku a nemocného otce, ale po jeho smrti v roce 1956 se domů již nikdy nevrátil. Matka se s ním dalších 15 let odmítala setkat a ani na smrtelné posteli mu nedokázala odpustit to, že si vzal právě Lesley.

Původního Medvídka Pú dal Milne společně s ostatními plyšáky editorovi svých biografických knih. Ten je obratem daroval do knihovny města New York. Syn slavného spisovatele to vysvětlil tím, že se raději soustředí na věci, které ho zajímají v současnosti.

Navzdory tomu, že svou slávu nesnášel, ji Christopher v jednom případě neváhal využít. Když se objevily plány na těžbu ropy v lese Ashdown, který sloužil jako předloha pro příběhy o Medvídkovi Pú, tak vystoupil po dlouhé době veřejně a byl tvrdě proti. Společně s dalšími aktivisty se mu podařilo plány překazit a zachovat tak unikátní atmosféru lesa, ve kterém strávil své dětství.

O několik let později, 20. dubna 1996, zemřel Christopher Robin Milne během spánku ve věku nedožitých 76 let.

Diskuse ke článku