Zlepšovák pro OSA: Zaveďte daň z uší a neplatičům je postupně odřezávejte! | Reflex.cz
nahoru

Zlepšovák pro OSA: Zaveďte daň z uší a neplatičům je postupně odřezávejte!

Jiří X. Doležal30. srpna 2016 • 16:30
Roman Strejček, předseda představenstva OSA
Roman Strejček, předseda představenstva OSA
• foto: 
Petr Topič / Mafra / Profimedia

Po sledování televizní debaty o chystaném poplatku OSA za chytré telefony jsem našel řešení, které by mohlo spor utlumit, a zjevně oprávněné nároky Ochranného svazu autorského uspokojit. Lépe než zdaňovat datová úložiště je lepší zdanit rovnou receptory!

Hudba, zájmy jejíchž tvůrců OSA hájí, se obvykle poslouchá ušima. To berme jako základní předpoklad diskuse o zavedení poplatků OSA a dalším ochranným svazům za datové úložiště na smartfounech. Pan Roman Strejček, předseda představenstva OSA, byl v událostech, komentářích přesvědčivý a vysvětlil, že když ten poplatek mají všechny státy okolo, my ho máme mít taky. A že třeba v Maďarsku jsou třeba za reprodukovanou hudbu poplatky ochranným svazům šestkrát či sedmkrát vyšší než u nás.

Pan Strejček mne přesvědčil zvláště poté, co zaznělo, že letos OSA vybrala skoro miliardu pro umělce. A to je takový pakatel, že je jasně třeba jej navýšit. Snaha o zpoplatnění mobilů ale rozhodně není optimální cestou. Mobily jsou - vedle paměťových karet a podobně - datovým úložištěm, které uživatel nemusí, ale může používat ke skladování hudby. Proč ale zpoplatňovat úložiště? Není přece mnohem jednodušší zpoplatnit receptory, uši, kterými občan sice nemusí, ale může poslouchat nějakou hudbu, a měl by za to přes ochranné svazy samozřejmě zaplatit?

Carpool Karaoke: Když vám nestačí gauč, narvěte hvězdy k sobě do auta

Z poplatku by samozřejmě nebyli osvobozeni hluší občané. Jednak existují naslouchátka, za druhé - uši mají, a to, že je nevyužívají k poslouchání, protože jsou neslyšící, nemusí OSA vůbec zajímat. Jinak by na tom byli občané bezuší. Ti by samozřejmě při absenci jednoho ucha měli poplatky poloviční, v případě absence obou uší pak nulové.

A trestem za nezaplacení daně z uší by při prvním prohřešku byla amputace jednoho, při druhém nezaplacení pak amputace druhého ucha. Tím by sice - než by se odušili rebelové - v prvních dvou letech trochu poklesl počet majitelů uší, lze však předpokládat, že až by si systém „sednul“, tak by si troufnul poplatky OSA neplatit jen málokdo. Takže navrhuji ochranným svazům - místo zpoplatnění mobilů zpoplatněte uši, občané jimi mohou poslouchat hudbu, zájmy jejíchž autorů chráníte!

Bitva protestsongů: Pět českých „umělců“ a jejich protiuprchlická hudba aneb Kdo je…
Starosta Trutnova Ivan Adamec: Největší nepřítel zdejšího festivalu je jeho pořadatel…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější