nahoru

Do kin míří horor Neon Demon i nová verze Sedmi statečných

Šimon Šafránek25. září 2016 • 08:00
Neon Demon
Neon Demon
• foto: 
reprofoto movie clips

Tento týden má v českých kinech premiéru sedm filmů, a navíc jeden koncert. Uměleckou událostí je horor ze světa módních modelek Neon Demon od dánského režiséra Nicolase Windinga Refna (Drive). Jde o vizuálně uhrančivý, opět ostře barevný snímek s výrazným hudebním rukopisem Cliffa Martineze, v němž Refn pokračuje ve svém vytříbeném minimalismu a uvádí obecenstvo do snivého Los Angeles, kde se krása prolíná s lynchovskými nočními můrami. Oproti předchozím machistickým představením Refn nyní vypráví o dívce: Elle Fanningová hraje šestnáctiletou modelku se srnčíma očima. Přijíždí z venkova, aby dobyla módní svět. „Krása není všechno, krása je to jediné,“ říká se tu, a pokud do kina nechodíte za příběhem, je Neon Demon parádní volba. Pro mě jeden z nejlepších filmů na festivalu v Cannes.

Zcela jiné Los Angeles je naopak k vidění v retrokomedii Woodyho Allena. Vykoupané v oranžovém světle nekonečného západu slunce, morálně zpustlé, ale přesto pohádkové. Jesse Eisenberg hraje nesmělého Bobbyho, který jede do Hollywoodu třicátých let prosit o práci strýce Phila (Steve Carell). Ten tahá za nitky filmového světa a vedle toho má oči jen pro svou sekretářku Vonnie (Kristen Stewartová), jež ale ohromí i Bobbyho. A především by mohla ohromit vás, protože z protagonistky upírské Twilight ságy se stala jedna z nejlepších mladých amerických hereček.

Polská zoo zažívá zázrak, v uplynulém týdnu se narodila bílá mláďata tygra i lva

Pokud vás naopak dojímají statní mužové, je tu pro vás premiéra remaku Sedmi statečných od Antoina Fuquy s Denzelem Washingtonem a Ethanem Hawkem o partě kovbojů, kteří ochraňují vesničany před zlým kapitalistou. Podle IndieWire jde o „zábavný a překvapivě čerstvý western o Americe podle Trumpa“. Méně nadšení jsou z filmu v hollywoodském plátku Variety: „Fuqua se pokouší o mix Johna Forda a Sergia Leona. Problém je, že je napodobuje bez jejich typického elánu, a dříve chytlavý děj dnes působí mechanicky.“ Britský Screen pak uvádí: „Postavy nejsou dostatečně vypsané a herci k nim nenacházejí vztah, takže Sedm statečných nikdy nepřipadá jako jízda s partou chlápků, kteří si jedou pro slávu či smrt.“ Na scénáři se podílel Nic Pizzolato, autor krimi Temný případ.

Šéf britských labouristů Corbyn zůstává, vyhrál stranické volby

Příznivci českého filmu mohou zvážit drama Franze Novotného Krycí jméno Holec s Kryštofem Hádkem a Vicou Kerekes dle povídky Jana Němce, ovšem pozoruhodnější může být hudební dokument Pára nad řekou o stárnutí výjimečných jazzmanů Laca Décziho, Ľubomíra Tamaškoviče a Jána Jankeje.

Dětským filmem týdne je pak animované Čapí dobrodružství o čápech, kteří nosí děti, od Nicholase Stollera a Doufa Sweetlanda, milovníci archívů si zase mohou zajít na digitálně restaurovanou adaptaci románu Karla Čapka Krakatit (1948) Otakara Vávry.

Nakrátko se v kinech objeví též koncertní dokument Rolling Stones: Havana Moon, jenž zaznamenává první koncert Rolling Stones v kubánské metropoli, který proběhl letos 25. března.

 

 Klíčová slova: kultura, kino, recenze, kinotipDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější