10 nejlepších televizních seriálů podle Kopřivy a Pavlovského | Reflex.cz
nahoru

10 nejlepších televizních seriálů podle Kopřivy a Pavlovského

Darek Šmíd13. června 2016 • 13:56
10 nejlepších televizních seriálů podle Kopřivy a Pavlovského
foto: Profimedia.cz

A také podle Honzy Potměšila, který se mi do titulku nevešel. Povinné povídání pro každého, kdo už neví, na co by se v televizi ještě díval, proběhlo v rámci jinak komiksového pořadu Komiksář.

V Komiksáři, youtubovém pořadu z produkce Crwe, je zpravidla řeč o komiksech; jeho aktuální dvoudílný speciál je ale věnován televizním seriálům – a protože si tam o nich povídají publicisté Jiří Pavlovský (autor knižní řady Kladivo na čaroděje, kterého znáte také z filmových recenzí pro Reflex.cz), Štěpán Kopřiva (autor brutálního Asfaltu a dost možná nejlepší české detektivky za posledních dvacet let Rychlopalba) a stejně nadšený geek Jan Potměšil, je to obohacující zážitek.

Tohle není pokec o tom, jak byl super poslední díl Hry o trůny, protože v něm Daenerys počtvrté (?) ukázala poprsí. Tohle je povídání například o tom, jakou životní filosofii najdete v kresleném seriálu Chucka Jonese Road Runner, v němž se divoký kojot pokouší zlikvidovat nonstop utíkající kukačku zemní, a vždycky na to sám příšerně dojede; podle Štěpána Kopřivy je to esenciální vyjádření pocitu, že celý svět je proti člověku. A že „ať se pokusí o cokoliv, tak se to otočí proti němu i za předpokladu, že zákony světa přestanou fungovat tak, jak by měly“.

Wile E. Coyote and The Road RunnerWile E. Coyote and The Road RunnerFoto Profimedia.cz

Vezměte si třeba tu scénu, v níž kojot namaluje na skálu tunel, aby se o ní kukačka rozmázla; jenže kukačka tím tunelem proběhne; šokovaný kojot nakoukne za ní, načež z tunelu vyjede vlak a přejede ho. Předpokládat, že věci budou fungovat pořád tak, jak fungují dosud, je ten nehorší recept na postup životem, říká k tomu Kopřiva.

Týdenní dekomprese: Erotické pojídání banánů s hlavou na špalku si zaslouží oslavu jako…

Probírány jsou tu samozřejmě i ty neoddiskutovatelné bomby jako Breaking Bad (Perníkový táta), Better Call Saul, Twin Peaks, The Wire (Špína Baltimoru) nebo Oz. O Breaking Bad, což je podle diskutujících seriálový román, který nezůstává nic dlužný Vojně a míru, se tady mluví jako o jednom z mála seriálů historie, který skutečně opsal kompletní dějový oblouk od prvního dílu k dílu poslednímu. Je to příběh, v němž veškeré zlo skutečně vyvěrá z ústřední postavy (která tady rozhodně nezůstává klasickou obětí okolností), a to v tak vysokých otáčkách magnetizující amorálnosti, že morální centrum seriálu se nachází naopak v postavě, kterou vlastně už asi žádný divák nemá opravdu rád (tipněte si, kdo to je).

Pozoruhodné věci ale padají třeba i o seriálu Babylon 5, který českými televizemi před lety prohučel spíše jako „takové to něco jako Star Trek“. Babylon 5 psal přitom Michael Straczynski, autor i u nás vyšlé Krajiny půlnočních stínů, který zanechal nesmazatelnou stopu na komiksovém Spider-Manovi. Pro Jiřího Pavlovského je Babylon 5 seriál, který poprvé přinesl skutečně epický příběh; promakaná, daleko dopředu promyšlená záležitost, v jejíž „páté sezóně se teprve vysvětlí, co se stalo v sezóně jedna“.

Babylon 5.Babylon 5.Foto Warner Bros.

Své místo tu má pochopitelně i Rick and Morty, podle diskuze znalců sci-fi seriál druhé generace, který už žongluje s pravidly jako s kvantovými míčky a tak trochu „Miloš Macourek na speedu“ (s přihlédnutím k tomu, že pro mnohé Macourkovy hrdiny byla vražda první variantou, jak vyřešit problém; v Rickovi a Mortym se v krkajícím alkoholickém opojení takhle likvidují celé vesmíry).

14 postav ze Hry o trůny, jejichž představitele byste na fotkách z mládí nepoznali

A řeč přijde podle očekávání i na Doctora Who (Pán času), protože... protože na seriál, který se vysílá už od roku 1963 a pořád znamená naprostou špičku seriálové TV, řeč přijít prostě musí.

Men Men: Šílenci z ManhattanuMen Men: Šílenci z ManhattanuFoto Profimedia.cz

Vedle Mad Men (Šílenci z Manhattanu), Buffy The Vampire Slayer (Buffy, přemožitelka upírů) a celého univerza tvůrce Joshe Wheddona a Simpsonových přitom přijde řeč i na – na první pohled – nečekané záležitosti, jako je sitcom Fresh Prince of Bel-Air nebo seriál Gilmorova děvčata a hromadu dalších pozoruhodných věcí – a na vše unikátním úhlem pohledu přítomných pánů.

Doom: Marsovský masakr motorovou pilou jako televizní seriál
Darek Šmíd 2. května 2016 • 10:18

Doom: Marsovský masakr motorovou pilou jako televizní seriál

Mimochodem, ta Hra o trůny není v první desítce ani jednoho z nich.Klíčová slova: zapnutá bedna, seriál, televize


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Eva Vorlíčková-Holzmannová: Těžký život se slavným komikem Felixem, který zažil Wehrmacht i tuberkulózu
PREMIUM X Robert Johnson: Bluesový král upsal duši na rozcestí ďáblu. Jeho písně ovlivnily Rolling Stones i Boba Dylana
PREMIUM X Černobyl nadchnul diváky i kritiky a vytvořil globální „wow efekt“. HBO šlape i po odchodu legendárního šéfa
PREMIUM X Dva zcela odlišné světy stojící nesmiřitelně proti sobě, to je obraz dnešní české společnosti

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější