Belgičané vytáhli na islamisty nečekanou zbraň — černou komedii Džihád | Reflex.cz
nahoru

Belgičané vytáhli na islamisty nečekanou zbraň — černou komedii Džihád

Daniel Baret25. února 2016 • 19:14
Belgičané vytáhli na islamisty nečekanou zbraň — černou komedii Džihád
foto: Facebook

Scéna: Tři mladí Belgičané vcházejí na letiště. Reda, kandidát na islamistického bojovníka v syrském Homsu, říká kamarádům: „Žiletky mám v tašce. Jsou v kapse.“ „Cože? Okamžitě je hoď do koše! Hned!“ křičí na něj Ismael.

„A jak se budeme holit?“ ptá se Reda. „Tam, kam jedeme, se nebudeme muset holit. Věř mi,“ říká šéf skupiny Ben, který miluje Elvise Presleyho.

To je ukázka z divadelní komedie Džihád. Během ní se diváci smějí, ale postupně jim úsměv ztuhne a někteří se i rozpláčou. Tak popisuje server Middle East Eye dílo Belgičana marockého původu Ismaela Saidiho. Hru na 124 představeních vidělo již přes 45 tisíc diváků, z nichž tvořili asi polovinu studenti, protože se často hraje na školách. Podporují ji například ministerstva kultury a školství. „Není vždy jednoduché dostat mladé do divadla. Humor je způsob, jak je přilákat a udržet si jejich pozornost,“ vysvětluje Cécile Vainselová z ministerstva kultury.

Důvodem vzniku Džihádu je i to, že Belgie je největším evropským „exportérem“ džihádistů směr Sýrie a Irák (přepočteno na počet obyvatel). Kolem 80 z nich už na Blízkém východě zahynulo.

„Ironie, smích a nadsázka jsou jediné zbraně, které džihádisté nemají,“ říká Saidi, proč vystupuje proti radikálům tímto způsobem. Navíc má ale s něčím podobným i osobní zkušenost z 90. let. Když mu bylo 16 let, pokusili se ho zverbovat do Afghánistánu.

Ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang uvádí Laskavé bohyně, zpověď důstojníka SS
„Destinace byla jiná, ale metody a cíle stejné. Jen ještě neexistoval internet,“ vysvětluje Saidi. Dokonce přiznal, že s myšlenkou jet bojovat do Afghánistánu chvilku koketoval.

Inspirací pro hru Džihád mu byla i anglická černá komedie Čtyři lvi. Ta si podobně střílí z rádobysebevražedných atentátníků. Ale bezprostředním spouštěčem pro Saidiho byla francouzská populistka Marine Le Penová. „V televizi se jí ptali, jaký má názor na mladé lidi, co odcházejí do Sýrie. Řekla, že jí to nevadí, pokud se nevracejí. To mě fakt šokovalo – takhle politik nemá odpovídat,“ citoval ho Middle East Eye.

Polské katolíky pobouřila kontroverzní divadelní hra s českými pornoherci
Po vystoupení skoro vždy následuje asi dvouhodinová diskuse s diváky o islamismu. Autoři hry na ně zvou novináře, islámské učence, a dokonce někdy i muslimské fundamentalisty. Vzhledem k úspěchu už Saidi píše pokračování a pracuje na scénáři pro film.

Daniel Baret


Klíčová slova: divadlo, belgie, džihád


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější