Belgičané vytáhli na islamisty nečekanou zbraň — černou komedii Džihád | Reflex.cz
nahoru

Belgičané vytáhli na islamisty nečekanou zbraň — černou komedii Džihád

Daniel Baret25. února 2016 • 19:14
Belgičané vytáhli na islamisty nečekanou zbraň — černou komedii Džihád
foto: Facebook

Scéna: Tři mladí Belgičané vcházejí na letiště. Reda, kandidát na islamistického bojovníka v syrském Homsu, říká kamarádům: „Žiletky mám v tašce. Jsou v kapse.“ „Cože? Okamžitě je hoď do koše! Hned!“ křičí na něj Ismael.

„A jak se budeme holit?“ ptá se Reda. „Tam, kam jedeme, se nebudeme muset holit. Věř mi,“ říká šéf skupiny Ben, který miluje Elvise Presleyho.

To je ukázka z divadelní komedie Džihád. Během ní se diváci smějí, ale postupně jim úsměv ztuhne a někteří se i rozpláčou. Tak popisuje server Middle East Eye dílo Belgičana marockého původu Ismaela Saidiho. Hru na 124 představeních vidělo již přes 45 tisíc diváků, z nichž tvořili asi polovinu studenti, protože se často hraje na školách. Podporují ji například ministerstva kultury a školství. „Není vždy jednoduché dostat mladé do divadla. Humor je způsob, jak je přilákat a udržet si jejich pozornost,“ vysvětluje Cécile Vainselová z ministerstva kultury.

Důvodem vzniku Džihádu je i to, že Belgie je největším evropským „exportérem“ džihádistů směr Sýrie a Irák (přepočteno na počet obyvatel). Kolem 80 z nich už na Blízkém východě zahynulo.

„Ironie, smích a nadsázka jsou jediné zbraně, které džihádisté nemají,“ říká Saidi, proč vystupuje proti radikálům tímto způsobem. Navíc má ale s něčím podobným i osobní zkušenost z 90. let. Když mu bylo 16 let, pokusili se ho zverbovat do Afghánistánu.

Ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang uvádí Laskavé bohyně, zpověď důstojníka SS
„Destinace byla jiná, ale metody a cíle stejné. Jen ještě neexistoval internet,“ vysvětluje Saidi. Dokonce přiznal, že s myšlenkou jet bojovat do Afghánistánu chvilku koketoval.

Inspirací pro hru Džihád mu byla i anglická černá komedie Čtyři lvi. Ta si podobně střílí z rádobysebevražedných atentátníků. Ale bezprostředním spouštěčem pro Saidiho byla francouzská populistka Marine Le Penová. „V televizi se jí ptali, jaký má názor na mladé lidi, co odcházejí do Sýrie. Řekla, že jí to nevadí, pokud se nevracejí. To mě fakt šokovalo – takhle politik nemá odpovídat,“ citoval ho Middle East Eye.

Polské katolíky pobouřila kontroverzní divadelní hra s českými pornoherci
Po vystoupení skoro vždy následuje asi dvouhodinová diskuse s diváky o islamismu. Autoři hry na ně zvou novináře, islámské učence, a dokonce někdy i muslimské fundamentalisty. Vzhledem k úspěchu už Saidi píše pokračování a pracuje na scénáři pro film.

Daniel Baret


Klíčová slova: divadlo, belgie, džihád


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější