Kulturní tipy: Bible na plátně, Tricky ve formě. (Anebo taky ne.) | Reflex.cz
nahoru

Kulturní tipy: Bible na plátně, Tricky ve formě. (Anebo taky ne.)

Milan Tesař25. února 2016 • 15:32
Sošky filmových cen Oscar
Sošky filmových cen Oscar
• foto: 
Prayitno CC BY 2.0

Felliniho majstrštyk, DiCapriovy nervy na oscarech, Duše peněz a mnohé další. Výběr z kultury na týden 25. 2. – 2. 3. přináší Milan Tesař.

FILM: Pokud jste v šedesátých letech neviděli film 8 a 1/2, jako byste nečetli bibli. Ačkoli knihu knih pochopilo asi víc lidí než film plný zašifrovaných metafor, tak magie, která z něj sálá, je pořád ohromná. Teď je šance se o tom přesvědčit na plátně (plátno je plátno), protože snímek, jemuž Fellini neřekl jinak než „krásný zmatek“, se vrací do kin.

Z filmu 8 1/2Z filmu 8 1/2

Božský Federico na Oscary už nepošle nic, zato je tu Leo DiCaprio, který přežil srážku s medvědem. Režisér Iñárritu má zřejmě podobný styl jako Elem Klimov, jenž během natáčení Jdi a dívej se nechal svého malého hrdinu skutečně topit, aby to nemusel hrát. I Leo ryl během Zmrtvýchvstání držkou v zemi, ale možná za to dostane panáčka. Jestli chcete být u toho, máte poprvé šanci na neplaceném kanále. Oscary odvysílá od půl třetí v noci z neděle na pondělí Česká televize.

Arabské země zakázaly film nominovaný na čtyři Oscary po intervenci "ostražitého diváka"

KNIHY: Kdybyste se nudili během reklamních brejků nebo při předávání v kategorii „kostýmy ve vedlejší roli“, začtěte se do knížky Praha v srdci. Najdete tu 189 příběhů holdujících metropoli. Jakkoli v knize není ten o tunelu Blanka ani o Opencard, s jistotou vám neřeknu, že žádný z nich nedopadne špatně.

DIVADLO: Divadelní režisér Michal Lang je kutil Tim a názorně vám v Divadle pod Palmovkou předvede, jak narvat dva tisíce stránek románu Laskavé bohyně of Jonathana Littella do jediného divadelního představení. Pokus bude poprvé proveden 26. února a jako mnoho dalších bude odpovídat na otázku, jak se ze slušného člověka stane masový vrah.

Ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang uvádí Laskavé bohyně, zpověď důstojníka SS

VÝTVARNÉ UMĚNÍ: V některých případech jde o prachy a peníze jsou také tím, oč až do 6. června jde v galerii DOX během výstavy Duše peněz. Prestižní sestava světových výtvarníků tu dostává do zvláštních kontextů komoditu, která se obyčejně ukrývá v peněženkách, sejfech, ale ve vybraných případech i v krabici od vína.

KONCERT: Do Lucerna Music Baru přijede 1. března Tricky a jeho příznivci doufají, že tenhle guru triphopové scény nevystoupí s taktikou „mám vás všechny u zadku“ jako loni, kdy se zhulil a mlčel, což je u rappera dost divný.

Rapper TrickyRapper TrickyKlíčová slova: kultura, filmy, Oscar, knihy, hudba


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější