Arabské země zakázaly film nominovaný na čtyři Oscary po intervenci "ostražitého diváka" | Reflex.cz
nahoru

Arabské země zakázaly film nominovaný na čtyři Oscary po intervenci "ostražitého diváka"

Daniel Baret15. ledna 2016 • 09:00
Arabské země zakázaly film nominovaný na čtyři Oscary po intervenci "ostražitého diváka"
foto: Danish Girl

Přestože byl film Dánská dívka nominován na Oscary ve čtyřech kategoriích, byl v pondělí po několika dnech promítání zakázán v muslimském Kataru. Cenzoři z místního ministerstva kultury oznámili, že dílo je „morálně zkažené“. Popisuje totiž podle skutečného příběhu změnu pohlaví z muže na ženu.

Film Dánská dívka sice začali promítat v Kataru minulý čtvrtek, ale když se na sociálních sítích objevila jeho kritika, úřady ho promptně zakázaly. Na twitterovém účtu ministerstva se dokonce objevila pochvala za „neochvějnou ostražitost“, kterou v tomto případě prokázali někteří diváci. Jako první o zákazu informoval anglicky psaný katarský web Doha News.

Film neprošel cenzorským řízením už předtím ve Spojených arabských emirátech, Ománu, Bahrajnu, Jordánsku a  Kuvajtu. Nebude se promítat ani v dalších muslimských zemích.

Nominace na Oscary jsou tady. DiCapriův REVENANT jich má 12

Podle informací amerického časopisu Hollywood Reporter čeká podobný osud v islámském světě i další oskarový film (má 6 nominací), a to Carol. Ten zase pojednává o lesbické lásce a Cate Blanchett byla za něj nominována v hlavní ženské roli.

Dílo Dánská dívka vzniklo v britsko-americko-belgické koprodukci a natočil ho režisér Tom Hooper (dostal Oscara za vynikající Královu řeč). Tentokráte Hooper zfilmoval milostný příběh inspirovaný pohnutým životním osudem známé dánské malířky.Muž jménem Einer Wegener se narodil v Dánsku v roce 1886 a svou proměnu v ženu Lili Elbe zahájil v době, kdy žil se svou celoživotní společnicí, manželkou a školní láskou Gerdou. Konečnou proměnu podstoupil počátkem roku 1930 na klinice v Drážďanech a v říjnu téhož roku dánský král prohlásil Einarovo manželství s Gerdou za neplatné. Lili pak ale následující rok zemřela.

Facebook cenzuroval obrázek slavné sochy, pohádkové Malé mořské víly v Kodani

Anglický herec Eddie Redmayne byl za Dánskou dívku nominován na Oskara za hlavní roli, švédská herečka Alicia Vikander získala nominaci za vedlejší roli, Eve Stewart a Michael Standish za výpravu a dekorace a Paco Delgado za kostýmy.

Do českých kin vstoupí Dánská dívka 4. února.

Dánská dívkaDánská dívkaFoto Danish Girl

Daniel Baret


Klíčová slova: Oscar, cenzura, arabové


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Český Lev Borský: Radikální intelektuál pojmenoval civilizační problémy. Jejich rešení ho zahubilo
PREMIUM X Karel Schwarzenberg: Bojím se o naši budoucnost...
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější