nahoru

O Oscarech rozhodují většinou bílí muži, kterým je hodně nad 50 let

ber 2. března 2014 • 10:43
Oscar 2014
Oscar 2014
• foto: 
ČTK

Favorité filmových Oscarů jsou podle kritiků letos zejména díla 12 let v řetězech, Gravitace a Špinavý trik. Stanice BBC se ale podívala na udělování nejprestižnějších světových filmových cen (proběhne v noci z neděle na pondělí) i trochu jinak. A pohled je to zajímavý.

V americké Akademii filmových umění a věd je kolem 6000 lidí, kteří o Oscarech hlasují. Z nich bylo více než 85 procent lidí starších 50 let, v naprosté většině to byli běloši a více než tři čtvrtiny tvořili muži. To dnes samozřejmě vůbec neodpovídá profilu diváků, kteří vidí filmy v kinech. Je zřejmé, že to pak ovlivňuje výsledky. Diváci by určitě hlasovali jinak.

Například někteří odborníci tvrdí, že mnoho akademiků bylo znepokojeno brutálními scénami v otrokářském filmu 12 let v řetězech, že se na něj proto nedívali do konce. Na druhou stranu vždy uspěla díla, která reagovala na důležitá témata, a tím nesporně problém otrokářství v USA byl. Naopak filmy Gravitace a Špinavý trik mají proti sobě tu „velkou historii“. Gravitace je pak dokonce něčím velmi výjimečným, zejména svým objevným technickým zpracováním. A akademici mají raději klasické postupy…

Spekuluje se i o tom, zda bude mít sexuální skandál kolem režiséra Woodyho Allena vliv na možné ocenění pro jeho film Jasmíniny slzy. Většina odborníků si myslí, že nikoli, ale údajně to nelze úplně vyloučit. Pak by na to mohla doplatit Cate Blanchettová nominovaná za „Slzy“ v kategorii herečka. Jak to dopadne, uvidíme již brzy…

ber


Klíčová slova: OscarDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.