nahoru

Sexbomba východního bloku Václav Havel ohřál studenou válku. Strýc Pepin svým slamem přepsal dějiny

Kateřina Kadlecová 5. prosince 2022 • 15:00
Video se připravuje ...
Vítězný slam Strýce Pepina
• video: 
Archiv Slam poetry CZ

Alternativní výklad naší historie, v němž „Havel dá svou pověst všanc a zakládá Only Fans – zkráceně OF“, vynesl první mistrovský titul ve slam poetry Strýci Pepinovi. Jeho rozjařenému, velmi rychlému číslu, v němž figuruje třeba „Havel na pivním sudu jako Miss srpen, zakrytej jenom kladivem a srpem“, v sobotu 3. prosince tleskalo v pražské Meet Factory na sedm set diváků.

„Jejich zbraněmi jsou slova: dokonale vystavěné texty nebo okouzlující free style, mimika, jevištní pohyb či komukikace s publikem. Jejich limitem jsou tři minuty času na pódiu a nemožnost používat jakékoli rekvizity. Jejich soudci jsou náhodně vybraní diváci, kteří jim udílejí body. Jejich odměnou jsou okamžité reakce publika, potlesk a energie proudící po celý slam mezi scénou a publikem. Interpreti slam poetry, slameři, jsou v jistém smyslu novodobými trubadúry,“ píše se v tiskové zprávě k už devatenáctému ročníku mistrovství ČR ve slam poetry, kde letos zazářil již zmíněný Strýc Pepin.

Ústí nad Labem? Kulturně vyloučená lokalita

Josef Procházka alias Strýc Pepin, devatenáctiletý student sociologie na pražské Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a rodák z Ústí nad Labem, se se slam poetry poprvé setkal na jaře roku 2020 a slamovat na oficiálních soutěžích začal teprve loni. „Ústí nad Labem je co do kultury tak trochu vyloučená lokalita, takže když jsem chtěl slamovat, musel jsem si to zorganizovat sám,“ vzpomíná Strýc Pepin, jinak též pořadatel open mike večerů v ústecké Pivotéce nebo v Hraničáři. „Koneckonců i letošní krajská kvalda, tedy kvalifikační utkání na mistrovství ČR, mělo v Ústí pouhé čtyři vystupující a nějakých čtyřicet diváků.“

Soudruh Hnusák a spoďárová revoluce

Jeden ze dvou vítězných slamů Strýce Pepina najdete ve formě videa i v tomto článku. Věděli jste, že sametová revoluce „dostala jméno podle Havlova spodního prádla – protože nedře, nedusí, dobře se schová, tak jaká jiná než sametová“? Pokud ne, na video se podívejte; jistě jste zvědaví, co budoucí prezident ČSFR a posléze ČR svým profilem na Only Fans způsobil Michailu Gorbačovovi nebo „soudruhu Hnusákovi, teda Husákovi“. „VB, StB, všechny ty pohlavní orgány státní správy stojej v pozoru a ženou to vejš,“ líčí s třeskutě rychlou kadencí Strýc Pepin. Jak po svém triumfu řekl v Událostech v kultuře na ČT, šlo o „hold osobnosti Václava Havla, udělanej trochu prazvláštním způsobem. Doufám, že to někoho může k poezii dovést, ostatně od toho tady slam je, jako popularizační nástroj pro mainstreamovou poezii.“

Z jedenácti letošních kvalifikačních kol, která se konala ve velkých městech napříč republikou, postoupilo z téměř dvou set soutěžících do finále celostátního mistrovství dvanáct slamerů včetně dobře známých frekventantů večerů slam poetry Dr. Filipitche, Honzy Dibitanzla, They nebo těsně druhého Vaška z Aše. Vítěz více než tříhodinového klání v poezii naživo, mistr ČR, jako každoročně získal finanční odměnu 30 000 Kč a právo reprezentovat naši zemi v příštím roce na Mistrovství Evropy a světa.

Video se připravuje ...
Vítězný slam Strýce PepinaVIDEO Archiv Slam poetry CZ
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.