Kapela Kool & the Gan vystoupí v rámci Festivalu Mendel v Brně.

Kapela Kool & the Gan vystoupí v rámci Festivalu Mendel v Brně. Zdroj: Archív

V Brně probíhá Festival Mendel. Zakladatele genetiky uctí i známá americká kapela Kool & the Gang

V červenci 2022 uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky a objevitele základních zákonů dědičnosti. Akce na jeho počest, Festival Mendel, probíhá v Brně od 17. do 24. července; koná se pod záštitou UNESCO.

Umělkyně Kateřina Šedá připravila pro Festival Mendel projekt CELEJ VON, jehož součástí je ojedinělá Národní sbírka zlozvyků. Prostřednictvím webových stránek http://sbirkazlozvyku.cz/ můžete nejen zaregistrovat vlastní zlozvyk, ale také zjistit, jakou slabůstku měl právě geniální vědec Mendel!

„Gregor Johann Mendel se nejvíc proslavil objevy zákonů dědičnosti, ale byl také prvním člověkem, který popsal tornádo a zajímal se o meteorologii. Měl také vášeň pro včelařství a výsadbu stromů a keřů, z nichž některé je dodnes možné najít v zahradách Augustiniánského opatství na Starém Brně. Mimo to byl i ředitelem Moravské hypoteční banky,“ říká Jakub Carda, ředitel Společně o.p.s.

Program festivalu chce na význam Gregora Johanna Mendela upozornit akcemi pro odbornou i laickou veřejnost, mezi které patří komentované prohlídky historických míst či nová výstava v prostorách Opatství, která zahrnuje i originál obrazu Svatý Augustin od slavného malíře Petera Paula Rubense z roku 1639.

Součástí festivalu bude i velký open-air hudební program v pátek a v sobotu (22. a 23. července), kdy na pódiích v centru Brna vystoupí zcela zdarma řada špičkových interpretů. 

Hostem Festivalu Mendel bude také světoznámý britský spisovatel Simon Mawer, autor oceňovaného románu Mendelův trpaslík, který bude mít v rámci  Mezinárodní genetické konference autorské čtení. V den Mendelova dvoustého výročí 20. července vyjde také pamětní mince a bankovka stejné hodnoty.

Největší hvězdou hudební části Festivalu Mendel bude 22. 7. ve 21 hodin americká kapela Kool & the Gang, která v rámci svého vystoupení zahraje legendární píseň Celebration.

„Kapela Kool & the Gang patří přes pět desetiletí k největším hvězdám světové hudební scény, získala dvě ceny Grammy, na svém kontě má 31 zlatých a platinových alb. Protože tento festival má být poctou Gregoru Johannu Mendelovi, napadlo nás, že právě hit Celebration symbolizuje oslavu. Jsme rádi, že se podařilo najít v evropském programu kapely volný termín, a můžeme její koncert nabídnout jako jeden z vrcholů festivalu,“ říká manažer hudební části Josef Buchta.

Program pátečního večera nabídne také slavnostní koncert Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru - uvede Janáčkovu Glagolskou mši z baziliky Nanebevzetí Panny Marie v Brně spolu se světovou premiérou významného skladatele Tigrana Mansuriana Orhnerg – Nahapet Bari a bude živě přenášen do prostoru na Mendlově náměstí.

V sobotu 23. 7. odpoledne a večer se na dvou pódiích na Mendelově náměstí vystřídá desítka českých interpretů. Vyvrcholením večera bude koncert Zlaté slavice Ewy Farne. Finále koncertu doprovodí monumentální ohňostroj z hradu Špilberk.

V průběhu odpoledne vystoupí například Barbora Poláková, Thom Artway, rocková kapela Jamaron, Lake Malawi, Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez, orchestr B-Side Band s bandleaderem Josefem Buchtou s mladým talentovaným zpěvákem a multiinstrumentalistou Jayem Delverem.