Vraždy v Midsomeru: „Nechceme žádné černochy, tohle je britský seriál“ | Reflex.cz
nahoru

Vraždy v Midsomeru: „Nechceme žádné černochy, tohle je britský seriál“

Pavlína Wolfová, Adam Kolář20. března 2011 • 08:00
Vraždy v Midsomeru
Vraždy v Midsomeru
• foto: 
David Gorr / CC BY-SA

Produkční superúspěšného detektivního seriálu vraždy v Midsomeru Brian True — May přišel o místo. Řekl totiž, že kdyby se v seriálu objevili zástupci etnických menšin, „nebylo by to ono“.

Kde vzít na platy učitelů? Okrádat děti Bratrstvem kočičí pracky
Za čtrnáct let, kdy se detektivní série vyrábí, se to prý v případech šedobílého detektiva Toma Barnabyho nemihlo jediným nebělochem. Je to prý proto, že v hrabství Midsomer nemají etnické menšiny a proto je to, podle slov True Maye, „ta pravá anglická vesnice, poslední bašta anglickosti“. Televizní společnost tohle prohlášení šokovalo a True May přišel až do vyšetření celé věci o místo.

 

Co má Justin Bieber společného s Manchesterem United?
Adam Kolář 18. března 2011 • 13:03

Co má Justin Bieber společného s Manchesterem United?

Našli se i takoví, kteří dali bývalému producentovi za pravdu s tím, že v Británii tvoří exotičtí cizinci jen asi osm procent obyvatel a naprostá většina z nich skutečně žije ve městě a na předměstích, ne na venkově, jak tvrdí True May. Podle nich tedy bývalý producent říká jen pravdu a s rasismem to nemá nic společného.

 

Rumburak se vrací: Jiří Paroubek má namířeno zpátky do politiky

 

Nejedná se přitom o první kontroverzi tohoto ražení; nedávno se například rozpoutala aféra o černém herci Idrisovi Elbovi, který hraje jednoho ze severských bohů ve filmu Thor. Podobná záležitost proběhla při castingu na film Hobit. Mladá britka pákistánského původu, která měřila pouhý metr padesát dva, vystála frontu o sedmi stech lidech, když jí na konci řekli, že tam ani nemusela chodit, protože je moc tmavá. Fanynku předešlé triologie Pána Prstenů i samotného režiséra Petera Jacksona to natolik zaskočilo, že chce dát filmaře k soudu. A starší případ: z knihy Dobrodružství Huckleberryho Finna chtějí odstranit slovo „negr“, nehledě na satiru dobových poměrů, která je autorovi Marku Twainovi vlastní. Našla se už naštěstí parta lidí, kteří připravují korektní verzi – kde všechny politicky nekorektní termíny nahradí pojem „robot“.

 

NASA chce střílet na vesmírné odpadky laserem
Adam Kolář 18. března 2011 • 12:29

NASA chce střílet na vesmírné odpadky laserem

 

Ale zpět k Midsomeru; v každém případě je třeba vzít v potaz skutečnost, že v Midsomeru se velmi často střílí a že za čtrnáct let úspěšné série tu zavraždili dvě stě dvacet lidí, takže otázka stojí tak, zda si obsazení rolí z řad etnických menšin časem nevyžádá už jen prostá matematika. A to navzdory skutečnosti, že seriálové hrabství Midsomer je jen fiktivní.Pavlína Wolfová, Adam Kolář


Klíčová slova: midsomer


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější