nahoru

Místo uniforem progresivní škola? Čižinský odvolal ředitelku ZŠ, rodiče se bouří, učitelé hrozí odchodem

Oliver Adámek 18. ledna 2020 • 14:30
Starosta Prahy 7 odstavil z funkce ředitelku ZŠ Fr. Plamínkové Jarmilu Macečkovou.
Starosta Prahy 7 odstavil z funkce ředitelku ZŠ Fr. Plamínkové Jarmilu Macečkovou.
• foto: 
ČTK / ČTK

Praha 7 prožívá kauzu odvolání ředitelky úspěšné školy. Rada starosty Čižinského vypsala konkurz na nového ředitele ZŠ Fr. Plamínkové, přestože školu nedávno pozitivně hodnotila školní inspekce a odvolání ředitelky nedoporučila školská rada. Učitelé i rodiče ostře protestují, školu známou pro nošení uniforem a vysokou úroveň jazyků má podle městské části nový ředitel vést progresivně. V Holešovicích tak možná sledujeme zmenšenou verzi souboje o podobu českého vzdělávání.

Dosavadní ředitelka ZŠ Fr. Plamínkové Jarmila Macečková je ve funkci od roku 2014. Školský zákon dává školám možnost vyhlašovat konkurzy na nové ředitele vždy po 6 letech, v praxi to ale není pravidlem. V tomto případě navíc vyhlášení konkurzu hlasováním 5 ku 4 nedoporučila školská rada, ředitelka obhájila koncepci rozvoje školy a za roky ve funkci na ni nepřišla žádná stížnost, přesto ji radní v čele s Janem Čižinským odstavili.

Jediným důvodem má být, že hlasování nebylo jednoznačné: „Poměr hlasů v tajném hlasování byl v tomto případě na rozdíl od ostatních škol těsný, proto se Rada MČ přiklonila k vyhlášení konkurzu jako možnosti pro obhájení pozice paní ředitelky a možnosti, že se přihlásí i jiní kandidáti,“ odpověděl na náš dotaz, proč byla ředitelka odvolána, mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Žádný jiný důvod neuvádí ani důvodová zpráva na stránkách městské části, jako jediný argument tak zůstává hlasování, které přitom vyšlo ve prospěch ředitelky.

„Cílem konkurzu je otevřený a transparentní výběr ředitelky či ředitele školy. Když se rada městské části po dlouhém zvažování rozhodla konkurz vyhlásit, požádala dopisem paní ředitelku, aby se konkurzu zúčastnila a vystavila se tak konkurenci,“ říká ještě mluvčí. Macečková ale už před vyhlášením oznámila, že se do konkurzu nepřihlásí a s rodiči se v dopisu rozloučila s tím, že zřejmě ztratila důvěru zřizovatele. Podle ní už navíc má radnice svého kandidáta, což mluvčí Vokuš odmítá.

Ostrá petice rodičů

Za setrvání Macečkové se postavil učitelský sbor a poslal otevřený dopis nejen Čižinskému, ale i ministru školství Robertovi Plagovi. „Skutečnost, že byl konkurz vyhlášen, v nás vzbuzuje nejen otázky, jaký je skutečný cíl zřizovatele, ale také vážné obavy o další chod školy. Změna na pozici ředitele školy bude znamenat celkovou destabilizaci školy, změnu i ve složení pedagogického sboru, v odlivu kvalitních učitelů, a tím snížení kvality vzdělávání,“ píšou učitelé a v závěru dopisu starostu vyzývají, aby konkurz zrušil.

Ještě ostřeji se vůči Čižinskému vyjadřují rodiče v petici, kterou podepsalo už přes 200 lidí. „Pan starosta Čižinský na schůzce 13. ledna 2020 řekl, že nám všem jde o stejný cíl, tedy aby škola byla dobrá a děti šťastné. Nemáme společný cíl – děti jsou šťastné a škola je perfektně fungující,“ píše se v petici. Rodiče také tvrdí, že Čižinský jedná netransparentně, nezajímá se o názory rodičů a dětí a podléhá „tlaku úzké skupinky osob, bezohledně prosazujících vlastní vidění světa“. Zároveň zdůrazňují, že jiné školy Prahy 7 hodnotila inspekce negativněji – a u nich k vypsání konkurzu nedošlo.

Málo progresivní výuka?

Co může stát za neochotou radnice nechat oblíbenou ředitelku ve funkci? To můžeme částečně číst z toho, co podle požadavků ke konkurzu rada čeká od jejího nástupce. Hned na prvním místě městská část uvádí progresivní vedení školy s jasnou vizí směřující k modernímu vzdělávání s využitím inovativních přístupů. Alternativní metody využívají některé jiné školy na Praze 7, třeba ZŠ Korunovační s prvky Montessori. U této školy i přes výhrady školní inspekce městská část konkurz nevypsala.

Rodiče žáků v dopise tvrdí, že dalších 5 škol z Prahy 7 razí stejné myšlení a odmítají, aby se i škola Fr. Plamínkové unifikovala a šla podobným směrem. Minimálně podle jejich interpretace tak vidíme střet dvou světů ve vzdělávání: tradičně laděné školy s uniformami a frontální výukou, kterou má nahradit progresivní styl a alternativa.

Někteří rodiče se staví proti trendu a chtějí si moct vybrat cestu, jakou se jejich děti budou učit. Kauza z Holešovic tak může leccos napovědět o tom, jak se bude měnit české školství v příštích letech a na jaký odpor můžou tyhle proměny narážet. V tomhle případě ale asi tlak rodičů pokrok nezarazí, ředitelka Macečková už bez důvěry MČ pokračovat nechce. Její nástupce bude mít těžkou pozici, ať už to bude kdokoli.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější