25 let metadonu v Česku: Tisíce zachráněných životů, nižší kriminalita a menší rozšíření AIDS | Reflex.cz
nahoru

25 let metadonu v Česku: Tisíce zachráněných životů, nižší kriminalita a menší rozšíření AIDS

Jiří X. Doležal3. září 2019 • 08:30
Rok 1991 a otevření centra Drop-In pro léčbu drogových závislostí. V té době jeho pracovníky byli MUDr. Jiří Presl, Evžen Klouček a psycholog Ivan Douda.
Rok 1991 a otevření centra Drop-In pro léčbu drogových závislostí. V té době jeho pracovníky byli MUDr. Jiří Presl, Evžen Klouček a psycholog Ivan Douda.
• foto: 
ČTK

Naše země patří k těm, kde je problém závislosti na tvrdých drogách pod kontrolou, nenarůstá a nestává se z něj společenská hrozba. Lví podíl na tom mají dva lidé – MUDr. Jiří Presl a PhDr. Ivan Douda, zakladatelé nadace Drop In. Před pětadvaceti lety byl Reflex u toho, když zaváděli pro závislé metadonovou substituční léčbu. Nyní je substituce zavedenou zdravotnickou metodou, zachránila tisíce lidských životů a zamezila možná stovkám tisíc krádeží. Těžcí narkomani díky substituci nekradou, ale léčí se.

„Nejdřív začnu tím, co se nepovedlo,“ říká doktor Presl. Vypadá stejně mladistvě jako před čtvrt stoletím, jen mu poněkud zešedly vlasy. „Substituční léčba je záležitostí velkých měst, nepodařilo se, aby se ze substituce stal široce a celoplošně rozšířený nástroj léčby.“ Úspěšní lidé většinou nejdřív hovoří o svých neúspěších – protože ten výkon, který oba páni doktoři učinili, posunul Českou republiku v protidrogové politice od Ukrajiny na západ. Substituce je dnes těžkým narkomanům dostupná, a že je jen ve velkých městech, je jen drobná vada na kráse. Ono se v Bobrdovicích pod Mrdníkem stejně moc heroinu neprodá. Jak to ale vypadalo před čtvrt stoletím?

PREMIUM X Když policie a soudy mlčely, lynčování zlodějů uzdravilo život ve vesnici. Jistota, že…

Na Diolan došly peníze

Rok 1995, mluví pacient: „To pondělí měl, jak nám v Drop In říkali, začít metadonový program. Byl to ten den, kdy odvolali doktora Béma z funkce. Do tý doby jsem byl na Diolanu. Stačil na sedmdesát, osmdesát procent. Zbytek jsem si musel opatřit – ale pořád to znamenalo, že jsem měl heroin tak dvakrát týdně.“ Diolan je slabší než metadon a dokáže závislého ochránit jen před těmi nejhoršími příznaky abstinenčního syndromu. Metadon naopak může člověka, který nechce dál brát drogy kupované od dealerů, udržet v jakési stabilní hladině, kdy utrpení absťáku není přítomno. To pondělí jsme přišli pro Diolan a dozvěděli se, že ho dál nebudeme dostávat. Snižovali nám to po třech tabletách, normálně jsem dostával třicet na den. Takže v pondělí dvacet sedm. V úterý dvacet čtyři. Ve středu dvacet jedna. Ve čtvrtek jsem si šel koupit heroin. A začal si zase šlehat – kdybych ho šňupal, tak spotřebuju tři gramy denně.“

Když nic jiného – muž, který seděl vedle mě, do onoho pondělí pod dozorem lékaře kontrolovaně užíval substituční čistou látku Diolan (v tabletách), kterou dostával zdarma v Nadaci Drop In. Od onoho pondělí odevzdává horentní sumy peněz pouličním prodavačům tvrdých drog – nejnižšímu patru organizovaného zločinu. Za ně dostává bílý prášek neznámého složení, ve kterém obvykle převažuje heroin. Ten si vpichuje za nejistých hygienických podmínek do žíly.

 

Pokračování článku patří
k prémiovému obsahu Reflexu

S předplatným získáte:

 • Neomezený přístup k prémiovému obsahu, který
  nikde jinde nenajdete
 • Exkluzivní komentáře, kauzy a speciální editorialy
 • Nekorektní vtipy kreslířů Reflexu
 • Vybrané články z tištěného Reflexu dříve než ostatní
 • Mobilní aplikaci pro snadný přístup k prémiovému obsahu
Součástí předplatného není elektronická a tištěná verze týdeníku Reflex. K zakoupení na iKiosek.cz.
 • Měsíční předplatné49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc
  pro nové předplatitele (Týká se pouze platby kartou). Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíčnímu předplatnému.

  Objednat

Možnosti platby
?

Měsíční předplatné je možno zaplatit platební kartou nebo pomocí SMS.

Roční předplatné je možno zaplatit platební kartou nebo platbou online.

 • Kartou
 • Platba online
 • Platba SMSVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější