nahoru

Jiří Ovčáček bude mít vlastní televizní show. Má na skutečnou zábavu ale „koule“?

Viliam Buchert11. srpna 2019 • 13:00
Jiří Ovčáček se humoru nebojí...
Jiří Ovčáček se humoru nebojí...
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Jiří Ovčáček, ředitel Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky a mluvčí Miloše Zeman, už přestal hledat neexistující článek Ferdinanda Peroutky „Hitler je gentleman“ a od konce srpna se vrhne i na moderování vlastní show na TV Barrandov. Kdekdo ho za to kritizuje, přitom je to jeden z nejlepších nápadů, s jakým kdy kolega Ovčáček přišel. Konečně totiž uvidíme, jak je na tom humor a zábava v podání Pražského hradu. Protože se jistě můžeme těšit na zajímavou slovní a myšlenkovou ekvilibristiku.

Zatím Jiří Ovčáček své myšlenkové pochody prezentuje většinou na Twitteru. Občas zde uvádí názory „pana prezidenta“, ještě častěji zpochybňuje IQ svých kritiků a nepřátel a prezentuje také svoji procítěnou katolickou víru. V tom posledním případě je to obrovský skok od dob, kdy byl redaktorem komunistických Haló novin, ale každý se nějak vyvíjíme a přijímáme nové podněty. Ovšem moderováním vlastní talkshow vstupuje na zcela jiné pole, kde bude muset osvědčit pohotovost, rychlou orientaci a zejména se očekává, že to bude i zábava. A to už je něco, co jen tak někdo nedokáže.

Dobrá show to může být, pokud si Ovčáček bude dělat srandu i z Miloše Zemana. Jenže mluvčí, když hovoří o „panu prezidentovi“, se vždy tváří tak strašně vážně a urputně, jako když pejsek nasadí smutné oči a žadoní o pozornost a potravu.

Určitým varováním pro televizní diváky může být přitom celé pojímání zábavy na TV Barrandov. Například Jaromír Soukup, generální ředitel a majitel této stanice, moderuje nekonečně mnoho pořadů. A nejhůře mu jdou právě ty, ve kterých se snaží být za každou cenu vtipný. Pojímat věci s nadsázkou a přijít s nečekaným překvapením je ale zejména před kamerou těžké a většina lidí to nezvládá.

Navíc český humor je velmi specifický. Zatímco Američané a Britové berou v podobných televizních show všechno útokem a nic jim není svaté, přesto to bývá hodně zábavné. K tomu potřebujete nejenom odvážného a inteligentního moderátora, který je nad věcí, ale také hosty, kteří spolupracují, kteří se nebojí udělat si srandu i sami ze sebe. Jenže to, co je za našimi hranicemi považováno za ironii, je v Česku někdy bráno jako urážka. Zda se dokáže vymanit z tohoto stereotypu Jiří Ovčáček, to jenom uvidíme. Zatím tomu většina jeho reakcí nenapovídá.

Konkurence přitom v Česku není nijak velká. Například za jednoho z guru českého humoru je už léta považovaný Zdeněk Svěrák. Zatímco starší generace ho velebí, tak těm mladším to připadá nudné a často až nesrozumitelné. Herec a moderátor Jan Kraus pak léta uvádí svoji televizní show, kde se ovšem někdy svým vtipům směje jen on sám, hosty k tomu ani nepotřebuje.

Karel Šíp v pořadu Všechnopárty zase přistupuje k partnerům laskavě a sledovanost má oproti Krausovi násobně větší. Jenže to není nijak vyostřená diskuse, ale typický sousedský pokec. Talkshow se objevují i na některých českých internetových televizích, kde už je přece jenom zábava pojímána modernějším způsobem, ale vybrané terče (zejména z oblasti politiky) se pořád opakují, neřeže se do všech stejně.

S čím přijde Jiří Ovčáček? Pokud má v plánu jen jiným způsobem šířit myšlenky Pražského hradu a jemu spřízněných duší, tak si zábavy moc neužijeme, protože budeme dopředu vědět co přijde. Pokud dá prostor i hostům, kteří vtipně „setřou“ před kamerami jeho či Miloše Zemana, můžeme se dočkat překvapení. Otázkou ale je, zda má na to mluvčí takzvaně „koule“.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější